Materiał Partnera
Na czym polega komputerowa diagnostyka pojazdu?

Na czym polega komputerowa diagnostyka pojazdu?

Większość nowoczesnych pojazdów jest obecnie bardziej skomputeryzowana niż kiedykolwiek wcześniej. Umożliwia to dokładne sprawdzenie samochodów za pomocą diagnostyki komputerowej. Dzięki temu część usterek można wykryć, zanim staną się naprawdę niebezpieczne lub bardzo kosztowne w naprawie. Na czym polega komputerowa diagnostyka pojazdów? Podpowiadamy.

 

Czym jest diagnostyka komputerowa pojazdu?

Diagnostyka komputerowa pojazdu obejmuje podpięcie auta do specjalnego urządzenia, które nazywane jest też testerem diagnostycznym. Wyspecjalizowane oprogramowanie działa wtedy, gdy silnik samochodu jest włączony i monitoruje jego różne funkcje. Dodatkowo tworzy raporty danych, które można następnie gromadzić i analizować. 

 

Testy diagnostyczne skanują poszczególne podzespoły i układy samochodu, aby sprawdzić, czy nie występują problemy z takimi elementami jak: silnik, skrzynia biegów, zbiornik oleju, przepustnica i innymi. Ze względu na to, że analiza parametrów dostarczona przez takie testy wymaga specjalistycznej wiedzy, aby je poprawnie odczytać, potrzebny jest doświadczony mechanik.

 

Jakie części samochodu są testowane w procesie komputerowej diagnostyki?

W dzisiejszych czasach diagnostyka komputerowa pojazdu obejmuje w szczególności:

  • problemy z silnikiem i jego poszczególnymi podzespołami,
  • kłopoty z transmisją i reakcją hamulców,
  • zanieczyszczenia lub awarie układu wydechowego,
  • oznaki zużycia lub uszkodzenia głównych elementów, takich jak: wtryskiwacz paliwa, czy przepustnica.

Chociaż wyniki te mogą pomóc kierowcom w ocenie stanu pojazdu, należy pamiętać, że nie są one również idealne. W wielu przypadkach nie są w stanie wskazać mechanikowi np. z Autoserwis Kodo Koło Szczecina, na czym dokładnie polega problem. Jednak służą do zawężania lokalizacji i umożliwiają późniejszą identyfikację problemu.

Jak często należy wykonywać testy diagnostyczne samochodu?

Diagnostyka komputerowa pojazdu może być przeprowadzana tak często jak wymaga tego pojazd. Wielu kierowców czeka aż nastąpi awaria lub zacznie migać kontrolka i dopiero wówczas sprawdza dany element. Inni robią to profilaktycznie co jakiś czas. Dobrą praktyką jest wykonywanie takich przeglądów raz na sezon.

 

Ile czasu zajmuje wykonanie komputerowego testu diagnostycznego?

Regularne testy diagnostyczne samochodów są wykonywane za pomocą podstawowego skanera i oprogramowania, dzięki czemu procedura ta zajmuje tylko kilka minut. Jednak jego przeprowadzenie to dopiero początek procesu. Po otrzymaniu wyników należy rozważyć wykonanie napraw.

Kategorie
Warto przeczytać
Kord stalowy to do 20% masy opony. Co się z nim dzieje po jej zużyciu?
Zużyte opony samochodowe są wyjątkowo uciążliwym odpadem dla środowiska, zwłaszcza że nie ulegają one naturalnej degradacji. Masa opon corocznie poddawanych wymianie szacowana jest w naszym kraju na ok. 300 tysięcy ton...
Co zrobić z uszkodzonym tłumikiem?
Tłumik w samochodzie pełni bardzo ważną funkcję. Odpowiada za ukierunkowanie strumienia spalin, które wypadają z silnika oraz tłumik hałas, jaki generuje pracujący silnik. Jednak z czasem działanie wysokiej temperatury...
Metody diagnozowania układów hamulcowych
Hamulce to jeden z najważniejszych elementów odpowiadających za bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem, dlatego też ich sprawność jest kluczowa. Z tego względu konieczne jest okresowe przeprowadzanie przeglądów. W jaki...
Znajdź warsztaty samochodowe
Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas