Na czym polega regeneracja wtryskiwaczy?
Regeneracja wtryskiwaczy stanowi stosunkowo tanią i o wiele lepszą alternatywę dla wymiany tych elementów na nowe. Dzięki temu niewielkim kosztem można przywrócić sprawność funkcjonowania układu paliwowego. Równocześnie silnik jest chroniony przed degradacją, co odsuwa w czasie potrzebę wykonania generalnego remontu. Regeneracja wtryskiwaczy stała się koniecznością w silnikach Diesla już po przejechaniu 50000 km. Wynika to z restrykcyjnych norm ekologicznych, które wymusiły na producentach stosowanie bezpośrednich wtrysków paliwa. Jak przebiega wymiana wtryskiwaczy?
Jak przebiega wymiana wtryskiwaczy?
Nowoczesne silniki wysokoprężne znacznie różnią się od swoich poprzedników. Obecnie silniki diesla charakteryzują się wysoką kulturą pracy silnika. Oznacza to głównie równiejszą pracę, lepsze spalanie paliwa, mniejszy hałas, wydzielanie ciepła i mniejszą emisję spalin. Silniki wymagają zastosowania oleju napędowego wysokiej jakości, ponieważ wtryskiwacze pracują pod dużym ciśnieniem i nawet najmniejsze zanieczyszczenie paliwa może powodować powstawanie uszkodzeń.
Regeneracja wtryskiwaczy rozpoczyna się od oceny przez mechanika, czy wtryskiwacz nie jest skorodowany lub uszkodzony mechanicznie. Tego rodzaju elementy nie nadają się do naprawienia. Następnie zbiornik paliw układu zostaje dokładnie wyczyszczony. W kolejnym kroku sprawdza się jakość paliwa w zbiorniku naprawianego auta i przeprowadza jego płukanie lub dokonuje się wymiany na nowy. Kolejnym etapem jest wymiana przewodów paliwowych i filtrów paliwa na nowy. Dzięki temu do układu nie będą zaciągane zanieczyszczenia mogące pozostać na starym filtrze.
Po takim procesie mechanik może przystąpić do regeneracji wtryskiwaczy. W tym celu po kolei dokonuje mycia wstępnego, demontażu wtryskiwaczy, rozdzielania i przechowywania części. Następnie wybiera się z nich takie, które nie nadają się do ponownego użycia. Te elementy, które będzie można powtórnie wykorzystać, są dokładnie myte i suszone. Następnie dobiera się zamienniki i przeprowadza kontrolę każdego elementu. Na zakończenie montuje się wtryskiwacze.
Dlaczego należy dokonywać regeneracji wtryskiwaczy?
Przyczyn, które powodują nieprawidłowe działanie wtryskiwaczy, może być wiele. Źle dobrany olej napędowy, nieprawidłowy montaż po naprawie silnika oraz zapowietrzenie układu paliwowego stanowią nieliczne z nich. Warto jednak pamiętać, że zaniedbanie przeprowadzenia regeneracji wtryskiwaczy może prowadzić do uszkodzenia silnika. Niedziałające jak należy wtryskiwacze powodują wypalenie tłoków, zatarcie turbosprężarki, zatarcie silnika oraz zniszczenie pompy wtryskowej.
Jak mówi ekspert z firmy Diesel Serwis, która oferuje regenerację wtryskiwaczy: Regeneracja wtryskiwaczy będzie niezbędna w sytuacji, gdy samochód ma problem z porannym odpalaniem na zimnym silniku. Do objawów świadczących o konieczności naprawy zalicza się także m.in. spadek mocy silnika, nagły wzrost zużycia paliwa, wydobywający się podczas jazdy lub po rozruchu z rur wydechowych czarny lub biały dym, zapalająca się kontrolka „check engine”, specyficzne stukanie z silnika. Każdy z objawów sugeruje właścicielowi, że należy jak najszybciej udać się do autoryzowanych serwisów samochodowych.
Części, które odpowiadają za wtrysk paliwa, są słabym punktem wielu Diesli. Ich wymiana bardzo często wiąże się z wysokimi kosztami. Właśnie dlatego warto skorzystać z alternatywnej opcji, jaką jest fachowa regeneracja wtryskiwaczy u profesjonalnych firm.