Na czym polega różnica między naprawą a regeneracją turbosprężarki?
Turbosprężarki, choć nie są wynalazkiem nowym, dopiero od stosunkowo niedawna są powszechnie obecne na rynku samochodowym. Mimo, że pozwalają znacząco podnieść osiągi silnika bez zwiększania jego masy, to są mechanizmami dość delikatnymi i podatnymi na uszkodzenia, między innymi w wyniki nieprawidłowej eksploatacji. Uszkodzoną turbosprężarkę możemy naprawić lub zregenerować. Na czym polega różnica między tymi usługami?
Czym jest naprawa…?
Chociaż powszechnie terminy „naprawa” i „regeneracja” w kontekście części samochodowych traktowane są jako synonimy, należy podkreślić, że w obu przypadkach mamy do czynienia z innymi procesami. Na czym więc polega naprawa? Najogólniej rzecz biorąc naprawa to usunięcie usterki w danym elemencie i przywrócenie go do stanu używalności, jednak bez wyeliminowania źródła problemu. Dlatego też skutki napraw są raczej krótkotrwałe, nigdy nie możemy mieć pewności, że w najbliższym czasie problem się nie powtórzy.
…a czym regeneracja?
Regeneracja jest procesem dużo bardziej skomplikowanym niż naprawa, ponieważ dąży do przywrócenia danego urządzenia do stanu pierwotnego, a tym samym odzyskania pełnej jego sprawności. Pierwszym krokiem w tym celu jest rozebranie urządzenia na pojedyncze części, oczyszczenie ich i dokładna inspekcja ich stanu.
- Tylko po skontrolowaniu wszystkich części jesteśmy w stanie dokładnie ustalić, w czym tkwi problem z uszkodzoną turbosprężarką – wyjaśnia przedstawiciel serwisu Turbolux – Jeśli dany element jest uszkodzony, to wymieniamy go na fabrycznie nowy – chodzi o to, żeby wszystkie elementy użytego do ponownego złożenia turbosprężarki były całkowicie sprawne, ponieważ tylko w takim przypadku możemy mówić o przywróceniu urządzenia do jego stanu pierwotnego. Przed złożeniem poszczególne elementy – np. wałek turbiny – poddawane są wyważaniu. Na koniec urządzenie jest składane i poddawane testom. Jeśli turbosprężarka działa sprawnie, może zostać z powrotem zamontowana w samochodzie.
Czy regeneracja jest opłacalna?
Regeneracja turbosprężarki może wydawać się dość skomplikowanym i przez to kosztownym procesem. W rzeczywistości jednak za jej wykonanie zapłacimy znacznie mniej, niż za zakup zupełnie nowego urządzenia – tę opcję powinniśmy zarezerwować na przypadki, gdy turbosprężarka jest uszkodzona w stopniu zbyt dużym, by można ją było zregenerować. Regeneracja jest oczywiście dużo bardziej opłacalna niż naprawa, ponieważ gwarantuje poprawne działanie turbosprężarki przez długi czas – po jej wykonaniu urządzenie jest w praktyce zbliżone pod względem sprawności do fabrycznie nowego egzemplarza.