Naprawa samochodu po gradobiciu
Niestety nie wszyscy kierowcy mają możliwość garażowania pojazdu. W związku z tym wiele aut zostaje uszkodzonych podczas gradobicia. Silny grad może zniszczyć karoserię, a nawet doprowadzić do potłuczenia szyb, lusterek i świateł. Co więcej, szkód wyrządzonych przez gradobicie nie należy lekceważyć, ponieważ już niewielkie wgniecenia mogą być przyczyną korodowania nadwozia. Jak zatem naprawić auto po gradobiciu?
Jaki jest zakres prac, jakie należy wykonać, aby przywrócić auto do stanu sprzed gradobicia?
To, jakie prace należy przeprowadzić, w dużej mierze zależy od skali zniszczeń, jakie wywołało gradobicie. W zdecydowanej większości przypadków są to głównie prace blacharsko-lakiernicze. Wówczas całość sprowadza się do likwidacji wgnieceń. Jeżeli uszkodzone zostały lampy bądź lusterka, należy je wymienić. Natomiast szybę, jeśli została tylko zarysowana i nie jest poważnie stłuczona, można naprawić za pomocą specjalnej żywicy.
Naprawę karoserii można przeprowadzić tradycyjnymi metodami blacharskimi lub zdecydować się na metodę PDR. Ta druga jest mniej inwazyjna i może być zastosowana, jeżeli nie doszło do naruszenia struktury lakieru. Stosując metodę PDR, nie ma potrzeby demontażu elementów nadwozia, szpachlowania czy lakierowania, dlatego auto można odebrać z warsztatu w krótkim czasie. Usunięcie wgnieceń tą metodą stanowi gwarancję, że uszkodzone elementy karoserii powrócą do stanu fabrycznego, a sam samochód nie straci na wartości.
Ile kosztuje naprawa samochodu po gradobiciu? Czy można ją pokryć z ubezpieczenia?
Nie istnieje odgórnie ustalona kwota, jaką należy zapłacić w warsztacie, pozostawiając auto po gradobiciu. Koszt naprawy wynika bezpośrednio ze skali zniszczeń i związanych z nią prac, jakie należy przeprowadzić. Znaczenie ma ilość i lokalizacja wgnieceń na karoserii, a także uszkodzenia pozostałych elementów. Tradycyjna metoda blacharska, która obejmuje lakierowanie i szpachlowanie, jest nawet dwukrotnie droższa od metody PDR. Mimo wszystko wybór metod oraz zakres prac niezbędnych do przeprowadzenia nie należy do właściciela pojazdu, lecz specjalistów w warsztacie, po dokładnych oględzinach samochodu. Wiele warsztatów i serwisów samochodowych, takich jak np. Perfect Car we Wrocławiu, oferuje bezgotówkową naprawę pojazdu po gradobiciu. Należy jednak sprawdzić, czy ubezpieczenie obejmuje ten rodzaj szkód. Najczęściej konieczne jest wykupienie autocasco lub minicasco. Wówczas to rzeczoznawca zajmuje się wyceną, który warto skonsultować z szacunkowym kosztem naprawy sporządzonym przez warsztat.