Rola i znaczenie olejów przekładniowych
Każdy kierowca zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo ważny dla prawidłowego działania samochodu jest olej silnikowy. Dużo mniejszą wagę – niestety – przywiązujemy do faktu, że prawidłowego smarowania wymaga nie tylko silnik, ale również skrzynia biegów. Właśnie w tym celu stosuje się tak zwane oleje przekładniowego. Jaka jest ich funkcja i co warto o nich wiedzieć?
Czym jest olej przekładniowy?
Olej przekładniowy to specjalny rodzaj oleju, który, jak wskazuje sama jego nazwa, przeznaczony jest do stosowania w przekładniach – w samochodach i innych pojazdach są nimi manualne oraz ręczne skrzynie biegów. Choć na pierwszy rzut oka oleje przekładniowe mogą przypominać oleje silnikowe, to istnieje między nimi wiele różnic, tak w składzie, jak i właściwościach. Przykładowo, oleje przekładniowe dostosowane są do pracy przy bardzo dużych naciskach, niewystępujących w silniku. Z tego powodu oba te typy olejów nie mogą być stosowane zamiennie, taka praktyka mogłaby doprowadzić do szybkiego zniszczeniach mechanizmu przekładni. Same oleje przekładniowe możemy podzielić na różne kategorie, przede wszystkim na oleje do skrzyń manualnych oraz automatycznych – one również różnią się między sobą składem oraz właściwościami takimi jak lepkość i powinny być stosowanie zgodnie ze swoim przeznaczeniem.
Funkcje i znaczenie oleju przekładniowego
Olej przekładniowy pełni kluczową rolę w utrzymaniu skrzyni biegów w optymalnym stanie technicznym, niezbędnym do jej prawidłowego funkcjonowania.
Jego głównym zadaniem jest minimalizowanie tarć powstających podczas pracy mechanizmu między jego elementami – mówi przedstawiciel firmy MA-TA - To niezwykle ważne, ponieważ nadmierne tarcie powoduje wzrost temperatury, która z kolei przyspiesza zużywanie się komponentów oraz samego oleju i może prowadzić do ich poważnego uszkodzenia. Dobrze dobrany olej dodatkowo odprowadza ciepło ze skrzyni biegów oraz pochłania zanieczyszczenia, takie jak drobinki metalu, które w naturalny sposób powstają podczas pracy przekładni.
To wszystko sprawia, że olej przekładniowy jest niezwykle ważnym płynem eksploatacyjnym, o którym nie wolno zapominać. Prawidłowo dobrany olej znacząco wydłuża żywotność przekładni, chronią ją przed przyspieszonym zużywaniem i awariami, a nas przed niepotrzebnymi wydatkami na naprawy.
Dobór i wymiana oleju
Tak jak olej silnikowy, oleje przekładniowe z czasem zużywają się, tracą swoje pierwotne właściwości i ulegają zanieczyszczeniu. Dlatego należy je regularnie wymieniać. Interwały między kolejnymi wymianami są zazwyczaj dłuższe niż w przypadku oleju silnikowego, który zaleca się wymieniać według zaleceń producenta pojazdu lub nie rzadziej niż raz w roku. W przypadku olejów przekładniowych możemy je wymieniać w zależności od składu i rodzaju, zwykle jest to 60-500 tys. km – częstotliwość wymiany powinna być zgodna z zaleceniami producenta skrzyni lub przekładni. W kwestii doboru należy z kolei sugerować się instrukcjami producenta naszego pojazdu, który ściśle określa parametry, jakie powinien mieć olej, aby mógł być bezpiecznie stosowany w danej przekładni.