Materiał Partnera
Uszkodzony zbiornik na paliwo – co robić?

Uszkodzony zbiornik na paliwo – co robić?

Aby zbiornik na paliwo był bezpieczny, musi być szczelny oraz wykonany z odpowiedniego materiału. Paliwo jest materiałem łatwopalnym oraz toksycznym i bardzo łatwo może ulec wyciekowi, co prowadzi do zanieczyszczenia środowiska, a czasem nawet do pożaru. Zbiorniki na paliwo są wytwarzane z tworzyw, które cechują się dużą wytrzymałością, jednak czasami zdarza się, że ulegają one uszkodzeniu. Co wtedy robić?

Charakterystyka zbiorników na paliwo

Wszystkie zbiorniki na paliwo powinny być wykonane z trwałych oraz wytrzymałych materiałów. Konieczne jest, aby cechowały się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, niekorzystne działanie warunków atmosferycznych, na przykład zmienną temperaturę i promieniowanie UV oraz korozję.

Zbiorniki na paliwo różnią się między sobą jakością, wielkością, materiałem, z jakiego są wykonane, tym, co może być w nich przechowywane oraz w jakie dodatkowe rozwiązania technologiczne są wyposażone. – mówi pracownik firmy MiM Mariusz Mańkowski ze Szczecina, która zajmuje się dystrybucją wysokiej jakości zbiorników do przechowywania różnego rodzaju cieczy.


Zbiorniki muszą być produkowane zgodnie z obowiązującymi normami. Najczęściej do przechowywania różnego rodzaju paliw płynnych stosuje się zbiorniki dwupłaszczowe. Zapewniają one komfort użytkowania, bezpieczeństwo oraz trwałość.

Zbiorniki na paliwo wykorzystuje się w wielu różnych branżach. Jednak zdecydowanie najczęściej są one potrzebne w transporcie, budownictwie oraz rolnictwie. Można się też spotkać z ich mobilną wersją, która pozwala zatankować dany pojazd czy sprzęt niemobilny w dowolnym miejscu, bez konieczności odwiedzania stacji benzynowej. Przy wyborze danego modelu, wielkości czy też materiału, z jakiego jest wykonany zbiornik, warto skorzystać z pomocy doradcy.

W jaki sposób najlepiej naprawić uszkodzony zbiornik na paliwo?

Mimo iż zbiorniki na paliwo są wytwarzane z wytrzymałych materiałów, to czasem zdarza się, że ulegają różnym uszkodzeniom. Jeżeli są one niewielkie, to w niektórych sytuacjach można je spróbować usunąć we własnym zakresie. Jednak trwałość takiej naprawy może być krótka. Obecnie na rynku pojawia się sporo różnego rodzaju preparatów, które mają służyć do pomocy przy naprawie zbiorników. Zaleca się jednak, aby mieć do nich ograniczone zaufanie, gdyż najczęściej nie zawierają szczegółowych oraz rzetelnych opisów.

Zbiorniki na paliwo mogą być wykonane z różnych materiałów, w tym z metalu lub tworzywa sztucznego. I to właśnie od rodzaju surowca zależy głównie sposób naprawy. Te zrobione z tworzywa sztucznego, natychmiast po zauważeniu uszkodzenia, należy oddać do wyspecjalizowanej firmy. Nie zaleca się również naprawiać we własnym zakresie aluminiowych zbiorników paliwa. Inne, które są wykonane z metalu, można lutować i łatać, jednak trzeba to zrobić w odpowiedni sposób. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Z uszkodzonych zbiorników bardzo łatwo może wyciec paliwo, które jest niebezpieczne dla otoczenia. Dlatego warto na bieżąco sprawdzać ich stan, a w razie zauważenia uszkodzeń najlepiej skorzystać z pomocy fachowca.

Kategorie
Warto przeczytać
Rodzaje podnośników warsztatowych
Podnośniki to bez wątpienia jedne z najważniejszych narzędzi wykorzystywanych w warsztatach samochodowych. Dzięki nim można unosić auta uzyskując swobodny dostęp do podwozia i kół, a także sprawnie manewrować...
Wymiana rozrządu – jak przebiega i kiedy jest potrzebna?
Zadaniem rozrządu jest sterowanie urządzeniami, które doprowadzają paliwo do silnika i usuwają z niego spaliny. Układ rozrządu cechuje się ograniczoną trwałością, dlatego ważne jest, aby wymieniać go regularnie. Jego...
Sezonowa wymiana ogumienia — kiedy wymienić opony?
Chociaż wiele osób decyduje się na całoroczne opony, warto pamiętać o tym, że nawet taki rodzaj ogumienia z czasem ulega zużyciu i wymaga wymiany. Co więcej, tego rodzaju opony powinny być ostatecznością, ponieważ...
Znajdź warsztaty samochodowe
Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas