Zasady obsługi hydraulicznych podnośników samochodowych
Zasady obsługi podnośnika powinien przyswoić sobie każdy kierowca. Nigdy nie wiesz, kiedy takie urządzenie może przydać Ci się na drodze. Dlatego warto wiedzieć jak go użyć, by sprawnie wymienić koło. Podnośniki sprawdzą się także w przydomowym garażu czy warsztacie, aby wykonać za ich pomocą drobne naprawy podwozia samochodu. Kluczem do efektywnego używania tych akcesoriów jest poznanie zasad ich działania.
Podnośniki hydrauliczne: charakterystyka
Podnośniki hydrauliczne to urządzenia służące do podnoszenia obiektów o dużej masie przy małym nakładzie siły. Mechanizm hydrauliczny pozwala przełożyć niewielką wartość energii na siłę, która może unieść nawet bardzo ciężkie przedmioty. Wykorzystuje się je podczas napraw samochodu, są także popularnie stosowanym narzędziem podczas wymiany koła, także w warunkach drogowych.
Jest to sprzęt prosty w konstrukcji, łatwy w obsłudze i o wszechstronnym zastosowaniu – podkreśla pracownik sklepu Spawaj.eu. Każdy kierowca powinien znać podstawy użytkowania takich narzędzi, tym bardziej że stanowią obowiązkowe wyposażenie pojazdu.
Rodzaje podnośników samochodowych
Omawiane narzędzia występują w różnych wariantach. Najprostszym w konstrukcji jest model zwany „żabą”. To łatwo dostępny i stosunkowo tani model, który sprawdzi się w drobnych pracach warsztatowych. Jest polecany do stosowania pod samochody z korozją, ponieważ można podłożyć go pod dowolny, solidny fragment karoserii. Jeśli planujesz zakup „żaby”, nie wybieraj produktu z najniższej półki cenowej. Jeśli postawisz na nieco lepszy model, bezpiecznie posłuży Ci przez wiele lat.
Podnośnik słupkowy jest tani i ma małe rozmiary. Bardzo dobrze sprawdzi się w roli wyposażenia garażu czy warsztatu. Nie można jednak stosować go do samochodów o obniżonym zawieszeniu.
Lewarek fabryczny to podnośnik, w który jest wyposażany każdy pojazd opuszczający zakład produkcyjny. Nadaje się do użycia okazjonalnego, takiego jak zmiana koła w warunkach drogowych. Nie powinno się wykorzystywać go do dłuższego majsterkowania pod samochodem ani do regularnego użytku. Obsługa podnośnika hydraulicznego w wersji fabrycznej jest maksymalnie uproszczona, warto jednak pamiętać o kilku istotnych zasadach. Przede wszystkim podczas sytuacji awaryjnej na szosie należy zadbać o własne bezpieczeństwo.
Obsługa podnośnika fabrycznego
Jeśli spotkała Cię awaria podczas jazdy i jesteś zmuszony użyć podnośnika, przede wszystkim wybierz odpowiednie miejsce, w którym zatrzymasz samochód. Powierzchnia powinna być w miarę możliwości płaska i równa. Jeśli nie masz możliwości zatrzymania się w takim miejscu, lepiej nie ryzykować. Ustawienie podnośnika na nierównościach może spowodować zsunięcie się pojazdu.
Warto również pamiętać, że lewarki fabryczne nie nadają się do podnoszenia mocno skorodowanych pojazdów. W takim wypadku należy zastosować uniwersalny podnośnik samochodowy.
Aby rozpocząć podnoszenie auta, należy zaciągnąć hamulec ręczny oraz wrzucić bieg. Zanim użyjesz lewarka, odkręć śruby i wyjmij z bagażnika koło zapasowe. Kolejność jest tutaj bardzo istotna, ponieważ odkręcanie śrub, kiedy koło jest w powietrzu, będzie bardzo nieefektywne. Ponadto manipulowanie kluczem przy podniesionym pojeździe może doprowadzić do jego zsunięcia się i powstania uszkodzeń w karoserii.