Materiał Partnera
Czy zwierze hodowlane chore na biegunkę powinno być odseparowane?

Czy zwierze hodowlane chore na biegunkę powinno być odseparowane?

Biegunka u zwierząt hodowlanych może mieć podłoże bakteryjne, ale częściej do rozstroju układu pokarmowego prowadzi stres związany z przeniesieniem, odsadzeniem, zmianą pokarmu czy złymi warunkami bytowymi. Czy w związku z tym zwierzę hodowlane chore na biegunkę może przebywać ze zdrowymi osobnikami? A może lepszym rozwiązaniem jest odseparowanie chorej świni bądź krowy?

Co się dzieje, gdy zwierzę hodowlane cierpi na biegunkę?

Biegunka kojarzy się z dużą niedogodnością, jednak „ludzka” medycyna łatwo sobie z nią radzi. Inaczej jest w przypadku zwierząt.

Świnia lub krowa, doświadczając niekomfortowej sytuacji, czuje stres. Nie ma możliwości jego załagodzenia, nie może zmienić swojej sytuacji i nie rozumie, z czego wynika dyskomfort. Pojawia się reakcja organizmu – utrata apetytu, zachwianie homeostazy, obniżenie odporności, pogorszenie procesów trawiennych. To prosta droga do biegunki.

Osłabione zwierzę staje się łatwym celem ataków mikroorganizmów, przez co choroba się zaostrza i prowadzi do dalszego wyczerpania organizmu, a nieleczona – do upadku świni lub krowy – mówi przedstawiciel firmy Bentawet, która specjalizuje się w preparatach na biegunkę u zwierząt hodowlanych.

Zanim jednak zwierzę padnie, jest istną wyrzutnią nadmiernie namnożonych bakterii i wirusów. Wydaliny chorego osobnika są pełne drobnoustrojów, a także toksycznych substancji, które te drobnoustroje wydzielają. Biegunka u świni czy krowy praktycznie wyklucza utrzymanie kojców i zagród w czystości. Inne osobniki są narażone na stały i intensywny kontakt z bakteriami.

Odseparowanie zwierzęcia przy biegunce

Biegunka jednego osobnika szybko może stać się problemem całego stada. Dla hodowcy to koszt nie tylko finansowy. Pomór może objąć np. cały miot prosiąt. Oznacza to, że cały okres ciąży i karmienia młodych nie przyniesie oczekiwanych zysków i stado wymaga uzupełnienia. Osobniki, które przetrwają, długo będą osłabione, a ich wzrost może być spowolniony.

Wszystkie wyżej wymienione powody przemawiają za tym, aby zwierzę chore na biegunkę izolować. Pomoże to uchronić pozostałe osobniki przed zarażeniem. Będzie też sprzyjać szybszemu powrotowi do zdrowia chorej krowy lub świni.

Miejsce odseparowania powinno zapewniać jak najlepsze warunki bytowe. Warto pamiętać o optymalnej temperaturze, dopływie świeżego powietrza, czystej i suchej podściółce, która, regularnie zmieniana, nie dopuści do wtórnego infekowania chorego osobnika. Zwierzę powinno mieć czystą wodę (biegunka odwadnia!), a także paszę i dodatki paszowe, które pobudzą jej apetyt i unormują pracę jelit, zadziałają osłonowo na kosmki jelitowe. Takie działanie wykazują preparaty Bentawet. Mogą one być stosowane łącznie z antybiotykami. Dostarczają też składników mineralnych, których wyjałowiony organizm chorego zwierzęcia  bardzo potrzebuje.

Warto pamiętać o dokładnym wyczyszczeniu stanowiska, w którym świnia lub krowa z biegunką przebywała przed odseparowaniem. Utrzymanie higieny sprzyja zachowaniu zdrowia pozostałych osobników. Im także można podawać Bentawet – profilaktycznie!

Kategorie
Warto przeczytać
Jakie rasy psów są najlepsze dla aktywnych osób?
Jeżeli lubisz aktywnie spędzać czas, potrzebujesz psa, który dotrzyma ci kroku. Wybór odpowiedniej rasy sprawi, że będziesz miał idealnego towarzysza do biegania, długich spacerów lub górskich wędrówek. Decydując się na...
Jak przygotować zwierzę do podróży?
Wyjeżdżasz na wakacje? Nie zostawiaj zwierzaka ze znajomymi – zabierz go ze sobą! Podpowiadamy, o czym musisz pamiętać, wyjeżdżając za granicę ze swoim pupilem. Sprawdź, jakie dokumenty są wymagane, co zabrać ze sobą w...
Leczenie zwierząt egzotycznych - o czym należy pamiętać?
Właściciele kotów i psów zazwyczaj posiadają rozległą wiedzę na temat swoich pupilów, ponieważ są to najczęściej przygarniani zwierzęcy domownicy. Ostatnio bardzo popularne stało się jednak adoptowanie bądź kupowanie...
Znajdź weterynarzy