Czym zajmuje się chirurgia weterynaryjna?
Chirurgia weterynaryjna – podstawowe informacje
Chirurgia weterynaryjna jest dziedziną wiedzy, w ramach której lekarze weterynarii zajmują się leczeniem chorób zwierząt, wymagających chirurgicznej interwencji. Nie jest to łatwa specjalizacja – lekarz musi mieć dużą wiedzę i umiejętności, aby wiedzieć, jak radzić sobie z operowanymi zwierzętami. Zabiegi, które wykonujemy, mogą być planowane. Należą do nich kastracja czy usunięcie zmiany rozrostowej. Zwierzę jest wtedy odpowiednio przygotowane do operacji, przeszło również kwalifikację anestezjologiczną. W takich sytuacjach niewiele może nas zaskoczyć. Jednak bywają sytuacje, kiedy pacjent trafia na stół nagle, bez wcześniejszego przygotowania, jak to ma miejsce na przykład podczas skrętu żołądka. Wtedy cały zespół walczy o życie pacjenta – tłumaczy przedstawiciel Centrum Weterynaryjnego EKOVET we Wrocławiu.
Kwestie związane z zabiegami chirurgicznymi u zwierząt
Przed zabiegiem konieczne jest wykonanie odpowiednich badań, które pozwolą wykluczyć możliwe powikłania i nieprzewidziane sytuacje. W każdym gabinecie w pierwszej kolejności zwierzę powinno mieć zbadaną krew. Ważne są także badania kardiologiczne, co ma sprzyjać zwiększeniu bezpieczeństwa pupila podczas znieczulenia. Po wykonanych badaniach dobiera się znieczulenie adekwatne do stanu zdrowia i wieku pacjenta. Może być wykorzystana anestezja infuzyjna lub wziewna. Ważne jest również dobranie odpowiednich środków przeciwbólowych, które będą sprzyjały rekonwalescencji.Podczas zabiegu w znieczuleniu ogólnym zwierzę jest pod czujnym okiem anestezjologa oraz specjalistycznej aparatury. Poddaje się je również tlenoterapii i płynoterapii. Opieka pooperacyjna, kontrola oraz wybudzanie pupila odbywają się zawsze w specjalnie przygotowanej do tego sali szpitalnej.
Przykładowe zabiegi chirurgiczne u zwierząt
Do najczęstszych zabiegów z zakresu chirurgii weterynaryjnej można zaliczyć:- zabiegi w obrębie głowy – np. opracowanie krwiaków ucha, korekcja nozdrzy czy podniebienia,
- chirurgię układu rozrodczego – np. sterylizacja czy kastracja,
- zabiegi w obrębie klatki piersiowej – np. przepuklina,
- chirurgię okulistyczną – np. usuwanie zaćmy czy guzów z powiek,
- zabiegi stomatologiczne – np. ekstrakcje zębów,
- medycynę rekonstrukcyjną – np. przeszczepy,
- chirurgię pourazową – leczenie po wypadkach czy pogryzieniach,
- zabiegi ortopedyczne.
Wykonywanie zabiegów chirurgicznych u zwierząt nie jest łatwą sztuką, szczególnie gdy ma się do czynienia z małymi pupilami. Powinna się tym zajmować osoba po odpowiednim przeszkoleniu, która pracuje w renomowanej przychodni weterynaryjnej.