Materiał Partnera
Dlaczego koty i psy poddaje się kastracji?

Dlaczego koty i psy poddaje się kastracji?

Kwestia kastracji to trudny temat, z którym z pewnością każdy właściciel zwierzęcia miał styczność. Nie ulega wątpliwości, że kastracja to jeden z najpopularniejszych, a co najważniejsze najbezpieczniejszych zabiegów chirurgicznych wykonywanych wśród zwierząt. Obecnie coraz więcej właścicieli zarówno psów, jak i kotów decyduje się na przeprowadzenie kastracji swojego zwierzęcia, głównie ze względów zdrowotnych, ale również tych, które wpływają na lepsze samopoczucie zarówno pupili, jak i ich właścicieli. Sprawdźmy, dlaczego koty i psy poddaje się kastracji.

Dlaczego koty i psy warto poddawać kastracji?

Kastracja przede wszystkim ma na celu zapobiec naturalnemu rozmnażaniu często niepożądanego potomstwa. Niestety w dzisiejszych czasach wiele zwierząt jest porzucanych lub oddawanych do schronisk, co dodatkowo stwarza trudność, aby każdemu z osobna znaleźć odpowiedni dom. - mówi specjalista z Gabinetu Weterynaryjnego Puszek w Częstochowie. - Decyzja o kastracji może zatem przyczynić się do zmniejszenia zjawiska bezdomności wśród kotów i psów. Ponadto, niewiele osób wie, że wykastrowane koty żyją o wiele dłużej niż te niepoddane zabiegowi. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku psów, które z racji tego, że nie znikają z dala od domu i nie błąkają się w poszukiwaniu partnerki przez wiele dni, z punktu widzenia ich bezpieczeństwa, ich życie również może zostać wydłużone.

Co daje kastracja psa?

Zabieg kastracji ma również bardzo duże znaczenie dla zdrowia zwierząt. Mianowicie u samców redukuje ryzyko wystąpienia raka jąder i schorzeń prostaty, z kolei u suczek zapobiega ropnemu zapaleniu macicy, a także innymi rodzajom guzów. Ponadto, kastracja wyklucza również występowania urojonych ciąż, a co więcej całkowicie eliminuje problem związany ze znaczeniem krwią podłogi lub mebli, co jest niezwykle uciążliwe nie tylko dla samego zwierzęcia, ale również dla domowników. Jeśli chodzi o wykastrowanego samca, po spotkaniu z suczką zachowa on spokój i nie będzie wdawać się w walkę z potencjalnymi konkurentami, natomiast dzięki temu, że w jego organizmie zmniejszona została ilość testosteronu, pies nie będzie wykazywał takich zachowań, jak kopulacja z zabawkami czy nogami innych osób.

Jakie są zalety kastracji kotów?

W odniesieniu do kotów podobnie jak u psów, wykonanie kastracji może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka niektórych nowotworów, powstawania przepukliny, a także wystąpienia schorzeń prostaty. Jeśli chodzi o kotki, zabieg kastracji eliminuje możliwość wystąpienia nowotworu narządów rodnych, a także zmniejszone zostaje prawdopodobieństwo raka sutków. Zabieg ma również znaczenie dla zachowania i samopoczucia kotki, mianowicie zapobiega ona męczącym rujom, podczas których kotka pręży się, traci apetyt i ciągle miauczy. Z kolei wykastrowane koty są mniej agresywne, rzadziej wdają się w bójki i nie wykazują tendencji do ciągłego znikania i wędrowania daleko od domu, co powoduje, że zmniejszona zostaje również ich ekspozycja na możliwe niebezpieczne zdarzenia.

Kiedy wykonać zabieg kastracji?

Odpowiedni czas na wykonanie kastracji zależny jest od wielu czynników i w szczególności znaczenie ma indywidualny rozwój zwierzęcia. Zazwyczaj jednak koty powinny być kastrowane nie później niż zaraz po osiągnięciu dojrzałości płciowej, czyli około 6-8 miesiąca. Z kolei jeśli chodzi o psy, zabieg również powinien być wykonany po osiągnięciu przez nie dojrzałości płciowej i najczęściej ma to miejsce około 6-12 miesiąca. Warto jednak pamiętać o tym, że okres dojrzewania w dużej mierze zależny jest od rasy zwierzęcia, dlatego też ostateczną decyzję co do odpowiedniego momentu wykonania zabiegu powinien podjąć weterynarz.

Jak wygląda kastracja psa i kota?

Przygotowanie do zabiegu kastracji przebiega w gabinecie weterynaryjnym i rozpoczyna się od oceny stanu zdrowia, a także prawidłowej kwalifikacji do podania znieczulenia. Operacja przeprowadzana jest pod całkowitą narkozą, a sam zabieg polega na usunięciu narządów rodnych zwierząt. Do czasu usunięcia szwów koty, jak i psy nie powinny przemęczać się fizycznie, natomiast po powrocie do domu bardzo ważne jest zapewnienie im dostępu do świeżej wody, a także lekkostrawnego posiłku. Warto również pamiętać o tym, że brak apetytu to normalny skutek wywołany zmęczeniem po zabiegu, a także stresem.

Kategorie
Warto przeczytać
Jak wybrać suchą karmę dla psa?
Jeżeli chcesz, aby twój psiak żył zdrowo i szczęśliwie musisz zadbać o zdrową i dostosowaną do jego potrzeb dietę. W sklepach zoologicznych i na półkach w supermarketach wybór jest bardzo duży – zakup karmy to nie lada...
Zalety weterynaryjnych wizyt domowych
Jeśli stan naszego zwierzaka na to pozwala, wizytę weterynaryjną możemy przeprowadzić bez wychodzenia z domu. Jeżeli nasz pupil będzie wymagał leczenia lub szeregu badań, wówczas konieczna będzie wizyta w przychodni...
Behawiorysta zwierzęcy - kto to taki?
Psychologią zwierząt zajmuje się behawiorysta zwierzęcy. To specjalista, który pomaga zdiagnozować przyczynę problemów z zachowaniem domowych czworonogów oraz radzi, w jaki sposób się z nimi uporać. Do behawiorysty...
Znajdź weterynarzy