Jak zapobiegać chorobom wymion u krów?
Zapalenie wymion jest jednym z najczęstszych problemów pojawiających się u krów mlecznych. Statystyki prowadzone przez gospodarstwa pokazują, że nieprawidłowości związane z wymionami stanowią nawet ⅓ wszystkich chorób, jakie spotykane są u tego bydła. Czy istnieje możliwość zapobiegania schorzeniom wymion u krów? Jaką profilaktykę należy stosować w tym przypadku? Poznaj najważniejsze informacje na ten temat.
Objawy zapalenia wymion u krów
Zapalenie wymion u krowy objawia się dość charakterystycznie i można zaobserwować je bez konieczności wykonywania dodatkowych badań. Charakterystycznymi dla tej przypadłości sygnałami są:
- obrzęk,
- podwyższona temperatura,
- zaczerwienienie skóry,
- stwardnienie tkanek,
- zmiana konsystencji, barwy oraz składu mleka.
Objawy widoczne w gruczole zazwyczaj utrzymują się od pięciu dni do dwóch tygodni – wpływa na to między innymi sam przebieg choroby u krowy. Szybka reakcja może znacznie skrócić wszelkie dolegliwości, jednak trzeba pamiętać, że każdy przypadek jest inny.
Zapalenie wymion u krowy to zwykle straty dla przedsiębiorstwa. Specjaliści, którzy zajmują się na co dzień takimi schorzeniami, jak np. POLSKIE STOWARZYSZENIE DS. MASTITIS, podkreślają, że wynikają one przede wszystkim ze znacznego spadku wydajności krów. Dodatkowo jeżeli zapalenie nie zostanie w porę zdiagnozowane, może przeistoczyć się w inne problemy, takie jak rozległe stany zapalne, które wymagają od hodowcy podjęcia leczenia z użyciem antybiotyków. Są to także dodatkowe koszty, jakie hodowca ponosi nie tylko na leczenie krów, ale również ze względu na karencję na mleko po podaniu zwierzętom antybiotyków.
Jak zapobiegać chorobie wymion u krów?
Profilaktyka w zakresie chorób wymion u krów to przede wszystkim stosowanie się do kilku prostych zasad. Należy zadbać o czyste strzyki, a także przeprowadzać dezynfekcję już po wydojeniu zwierząt. Jeżeli krowy opuszczą halę, w której wykonuje się dojenie, warto pilnować, aby stały. Można w tym czasie podać im paszę, co automatycznie wymusi na nich pozycję stojącą. Jest to istotne, ponieważ bakterie w ściółce mogą być przyczyną powstania infekcji drogą laktogenną.
Hodowcy powinni zadbać również o sam system przeznaczony do dojenia zwierząt. Jak pokazują statystyki, nieprawidłowo konserwowane i kalibrowane wyposażenie także może przyczyniać się do chorób wymion u krów. Można tego natomiast łatwo uniknąć. Nie należy zapominać o regularnej wymianie kubków dojnych, które powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta.