Materiał Partnera
Odpowiednia dieta dla zwierzęcia. Jak ją dobrać?

Odpowiednia dieta dla zwierzęcia. Jak ją dobrać?

Kochamy zwierzęta i z trudem wyobrażamy sobie życie bez nich. Właściciele zwierząt, szczególnie psów i kotów często zapominają, że potrzebują one do pełni zdrowia odpowiednich składników odżywczych. Na ich zdrowie i długość życia niewątpliwy wpływ ma odpowiednia dieta, dlatego podpowiadamy, co ważnego w diecie powinniśmy im dostarczać, oraz jakich produktów należy unikać.

Jakie produkty podawać naszym zwierzakom?

Półki w sklepach uginają się od różnych pokarmów dla zwierząt. Znajdziemy tam puszki, karmy suche, kości i chrupiące smakołyki. Właściciele zwierząt często nie wiedzą, jaką karmę wybrać, więc często wybierają te z niższej półki cenowej, a nawet te przeznaczone dla zwierzaków o innej rasie czy innym wieku. Nie myślą o tym, czy ich pupil nie potrzebuje zbilansowanej diety, a to duży błąd. Najważniejsze jest, aby dieta była urozmaicona. Każde zwierzę potrzebuje innych składników odżywczych, dlatego dobrze jest przeanalizować jego potrzeby pod kątem wieku, rasy, stanu zdrowia czy aktywności fizycznej. Nie jest to łatwe, dlatego jeżeli mamy wątpliwość, warto udać się z tym do specjalisty, np. weterynarza w Chorzowie, który na pewno doradzi, co będzie dobre dla naszego zwierzaka.

Nie dzielmy się posiłkami domowymi z naszymi pupilami. Istnieje wiele składników, które zagrażają zdrowiu zwierząt, m.in. czekolada, cebula, czosnek, rośliny strączkowe, kasza czy ryż.  Kasza obciąża przewód pokarmowy, z kolei kakao i czekolada zawierają teobrominę. Ludzie z łatwością ją metabolizują, jednak zwierzęta wolniej, co może prowadzić do zatrucia. Karmienie resztkami ze stołu może jest tanie i wygodne, jednak takie jedzenie często zawiera przyprawy, które podrażniają układ trawienny naszego pupila, przez co może mieć on wymioty, biegunki lub wzdęcia. To samo tyczy się produktów wysoko przetworzonych.

Odpowiednia dieta dla zwierzęcia

Inaczej karmi się zwierzęta ciężarne, po sterylizacji, z chorobami nerek, cukrzycą czy niewydolnością narządów wewnętrznych. Z pomocą weterynarza z pewnością ustalimy, w jakie składniki celować i jak uniknąć problemów dietetyki żywieniowej – dowiadujemy się w rozmowie z lekarzem weterynarii z Przychodni Weterynaryjnej w Chorzowie.

Samodzielnie ciężko ułożyć zbilansowaną dietę. Sami, jeśli chcemy zdrowiej jeść, kierujemy się do dietetyka, tak samo zwierzęta potrzebują pomocy specjalisty. Składniki odżywcze należy przyjmować w odpowiednich ilościach i proporcjach. Należy ustalić odpowiednie proporcje mięsa, warzyw, owoców, źródła węglowodanów, a także preparaty uzupełniające witaminy i składniki mineralne. Kiedy jadłospis dla pupila będzie gotowy, starajmy się go nie zmieniać wedle upodobań. Aby dieta dostarczała sporo energii, musi być bogata w łatwo przyswajalne białko. Dla zwierzaków aktywnych powinna być bardziej kaloryczna. Pamiętajmy, że odpowiednio zbilansowana dieta i systematyczność wpłyną pozytywnie na zdrowie naszego pupila.

Kategorie
Warto przeczytać
Jak wygląda adopcja psa?
Myślisz nad adopcją zwierzaka, ale masz wątpliwości, czy dasz radę dobrze wychować pupila? Zanim podejmiesz decyzję, odpowiedz na kilka ważnych pytać. Decyzja o adopcji psa ze schroniska nie może być pochopna. Zastanów...
Rodzaje kulek proteinowych
Łowienie karpi wymaga stosowania specjalnych zanęt i przynęt, które są lubiane przez ten gatunek ryb i jednocześnie nie przyciągają większej uwagi innych, mniejszych ryb, głównie przez swój rozmiar. Wśród typowych...
Behawiorysta zwierzęcy - kto to taki?
Psychologią zwierząt zajmuje się behawiorysta zwierzęcy. To specjalista, który pomaga zdiagnozować przyczynę problemów z zachowaniem domowych czworonogów oraz radzi, w jaki sposób się z nimi uporać. Do behawiorysty...
Znajdź weterynarzy