Czym wyróżnia się york?
York przypomina słodką maskotkę, jednak pozory mogą mylić. Psy tej rasy wyróżnia mocny temperament oraz energiczne i wesołe usposobienie. Yorkshire terier to pies pewny siebie, który może zawładnąć życiem właściciela, jeśli nie zostanie odpowiednio przez niego wychowany. Dowiedz, jakie są wady i zalety yorków. Przeczytaj, jaki właściciel będzie najlepszy dla tej rasy.
Czy yorki szybko się uczą?
Tak, ponieważ wyróżnia je duża spostrzegawczość, a do tego uwielbiają zabawy z właścicielem, podczas których mogą nauczyć się wielu sztuczek. Jednak trzeba pamiętać, że ich myśliwskie pochodzenie sprawia, że mają własne zdanie, dlatego wymagają odpowiedniego podejścia.
Yorkshire terier jest ufny i z łatwością przywiązuje się do swojego pana, dlatego najchętniej spędzałby z nim cały czas. Bywa zazdrosny, więc bardzo ważne jest właściwie ułożenie yorka, wtedy pies bez problemów zaadaptuje się do przeróżnych warunków i sytuacji.
Dla kogo york, czyli wady i zalety tej rasy
York to pies niemal dla każdego, twierdzą weterynarze. Poniżej porównaj plusy i minusy tej rasy.
Jakie są plusy yorków?
York to pies, który z jednej strony jest niezależny, a z drugiej potrafi dostosować się do różnych warunków. To pies zarówno dla młodej, jak i starszej osoby. Odnajdzie się również w rodzinach z dziećmi, jednak pod pewnym warunkiem.
Uwielbia maluchy, ale rodzice powinny być obecni podczas zabawy z czworonogiem. York jest delikatny, dlatego nie może zostać zdominowany przez dziecko – zbyt gwałtowne ruchy czy pociąganie za sierść mogą skończyć się warczeniem i ugryzieniem.
Yorki miniaturki są małych rozmiarów, więc nie stanowią kłopotów w transporcie. Można je zabrać niemal wszędzie. Niewielkie gabaryty sprawiają, że taki pies odnajdzie się nawet w niewielkiej kawalerce. Właściciel nie może jednak zapominać o długich spacerach, bo york lubi się wyszaleć na świeżym powietrzu.
Rasa ta nie wymaga podawania zbyt dużych porcji jedzenia, więc pod względem żywienia york jest stosunkowo tani w utrzymaniu. Nie można jednak rezygnować z karmy wysokiej jakości bogatej w witaminy.
York to pies, który z łatwością potrafi zaufać, ale jest też bardzo czujny. Na sygnał dzwonka od razu biegnie do drzwi i oczekuje przyjścia gości. Oczywiście jest łasy na pieszczoty, więc łatwo się przymila.
Jakie są minusy yorków?
Przeciwnicy yorków (najczęściej są to sąsiedzi właścicieli tych małych piesków) wskazują, że są to psy wyjątkowo hałaśliwe. Rzeczywiście bywają psy, które uwielbiają dominować, a odgłosy, które wydają, są bardzo piskliwe. By pies nie wszedł na głowę właściciela, trzeba już na wczesnym etapie zadbać o jego właściwe wychowanie.
York jest bardzo energiczny, dlatego podczas spacerów uwielbia biegać, skakać i wchodzić w różne zakamarki. Często kończy się to ubrudzeniem sierści, która jest dość trudna w utrzymaniu. Osoby, które nie lubią lub nie mają czasu na czasochłonną pielęgnację, powinny dwa razy zastanowić się, czy jest to pies dla nich.
Zakup yorka wiąże się również ze sporym wydatkiem. Dodatkowo należy pamiętać o kosztach związanych z pielęgnacją, a także zakupem suplementów, które działają wzmacniająco na sierść pupila.
Ile żyją yorki?
Yorki to psy, które żyją długo, ponieważ mogą dożyć nawet 17-20 lat. Są to jednak pieski drobnej budowy, więc są narażone na wszelkiego rodzaju urazy, dlatego należy na nie szczególnie uważać. Mają też tendencję do przeziębień, więc po kąpieli warto wysuszyć sierść suszarką. Zimową porą nie obejdzie się bez specjalnego ubranka dla psa chroniącego przed wilgocią, wiatrem czy mrozem.