Materiał Partnera
Profilaktyka weterynaryjna - o czym trzeba pamiętać?

Profilaktyka weterynaryjna - o czym trzeba pamiętać?

Coraz więcej osób ma w domu swoje ukochane zwierzę. Przebywanie z wiernym zwierzęciem to wspaniała terapia w dzisiejszych trudnych czasach. Żeby jednak cieszyć się długim towarzystwem swego ukochanego pupila, trzeba o niego zadbać tak, jak się dba o członków swojej rodziny. Zwierzęta również mogą chorować. Co zrobić, żeby nasz przyjaciel cieszył się zdrowiem i długim życiem w dobrej formie?  

Czym jest profilaktyka w weterynarii?

Profilaktyka jest zespołem działań, które w weterynarii polegają na regularnych i dokładnych kontrolach zdrowia wszelkich domowych zwierząt. Takie sprawdzanie formy i zdrowia domowych pupili odbywa się w gabinetach weterynaryjnych, które oprócz zatrudnionych tam kompetentnych lekarzy weterynarii, mogą poszczycić się także nowoczesnym zapleczem diagnostycznym.

Obowiązkiem właściciela zwierzęcia, jest dbałość o zdrowie swojego przyjaciela. Dlatego zalecamy wszystkim działania zgodne z zasadami profilaktyki weterynaryjnej. Polega to na regularnych kontrolach zdrowia zwierzęcia, podawania środków przeciwpasożytniczych i pilnowaniu terminów zalecanych szczepień – wyjaśnia pracownik z przychodni weterynaryjnej RehaWet w Pile.

Niezwykle ważna jest również odpowiednio zbilansowana dieta oraz dbałość o codzienną dawkę ruchu. Tylko wtedy istnieje spora szansa, że pupil będzie zawsze szczęśliwy i w dobrej formie.

Jakie konkretne działania zawarte są w programie profilaktyki weterynaryjnej?

Najbardziej znanym działaniem profilaktycznym w przypadku zwierząt są szczepienia. Wszyscy wiedzą o konieczności corocznego szczepienia zwierząt przeciw wściekliźnie. Jednak to nie jedyne szczepionki zalecane przez lekarzy weterynarii. Istnieje wiele innych chorób, których można się w ten sposób ustrzec. Należy do nich nosówka, parwowiroza czy choroba Rubatha. Ponadto zwierzę można zaszczepić również przeciwko grzybicy skóry, kaszlowi kenolowemu czy białaczce (w przypadku kotów).

Profilaktyka weterynaryjna nie działałaby w pełni bez skutecznego, regularnego odrobaczania. To działanie polega na regularnym podawaniu zwierzęciu środków przeciwpasożytniczych. O przeprowadzaniu regularnego odrobaczania warto pamiętać, bo niektóre zwierzęce pasożyty mogą się przenosić na organizmy ludzkie. Dlatego nawet w przypadkach, takich jak złe samopoczucie lub brak apetytu u zwierzęcia, najpierw trzeba pomyśleć o odrobaczeniu.

Zabezpieczanie przed kleszczami, poza komfortem dla wszystkich w otoczeniu, daje szansę uniknięcia groźnej babeszjozy czy anaplazmozy.

Niektóre choroby u zwierząt mogą nie dawać na początku żadnych objawów, dlatego co jakiś czas warto zrobić pupilowi podstawowe badania, takie jak morfologia i biochemia krwi, badanie moczu czy ogólne badanie zwierzęcia z osłuchiwaniem serca, płuc  czy omacywaniem jamy brzusznej. Niektóre choroby w początkowym stadium mogą być zauważone tylko przez doświadczonego lekarza weterynarii. 

Kategorie
Warto przeczytać
Jak zapobiegać chorobom wymion u krów?
Zapalenie wymion jest jednym z najczęstszych problemów pojawiających się u krów mlecznych. Statystyki prowadzone przez gospodarstwa pokazują, że nieprawidłowości związane z wymionami stanowią nawet ⅓ wszystkich chorób,...
Jakie rasy psów są najlepsze dla aktywnych osób?
Jeżeli lubisz aktywnie spędzać czas, potrzebujesz psa, który dotrzyma ci kroku. Wybór odpowiedniej rasy sprawi, że będziesz miał idealnego towarzysza do biegania, długich spacerów lub górskich wędrówek. Decydując się na...
Ile zapłacisz za podstawowe zabiegi weterynaryjne?
Utrzymanie zwierzaka nie jest tanie. Specjalistyczne karmy i akcesoria to zaledwie ułamek tego, co musimy wydać u weterynarza. Decydując się na zwierzę, musimy pamiętać, że zapłacimy zarówno za podstawowe zabiegi...
Znajdź weterynarzy
Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas