Artykuł sponsorowany
Profilaktyka weterynaryjna - o czym trzeba pamiętać?

Profilaktyka weterynaryjna - o czym trzeba pamiętać?

Coraz więcej osób ma w domu swoje ukochane zwierzę. Przebywanie z wiernym zwierzęciem to wspaniała terapia w dzisiejszych trudnych czasach. Żeby jednak cieszyć się długim towarzystwem swego ukochanego pupila, trzeba o niego zadbać tak, jak się dba o członków swojej rodziny. Zwierzęta również mogą chorować. Co zrobić, żeby nasz przyjaciel cieszył się zdrowiem i długim życiem w dobrej formie?  

Czym jest profilaktyka w weterynarii?

Profilaktyka jest zespołem działań, które w weterynarii polegają na regularnych i dokładnych kontrolach zdrowia wszelkich domowych zwierząt. Takie sprawdzanie formy i zdrowia domowych pupili odbywa się w gabinetach weterynaryjnych, które oprócz zatrudnionych tam kompetentnych lekarzy weterynarii, mogą poszczycić się także nowoczesnym zapleczem diagnostycznym.

Obowiązkiem właściciela zwierzęcia, jest dbałość o zdrowie swojego przyjaciela. Dlatego zalecamy wszystkim działania zgodne z zasadami profilaktyki weterynaryjnej. Polega to na regularnych kontrolach zdrowia zwierzęcia, podawania środków przeciwpasożytniczych i pilnowaniu terminów zalecanych szczepień – wyjaśnia pracownik z przychodni weterynaryjnej RehaWet w Pile.

Niezwykle ważna jest również odpowiednio zbilansowana dieta oraz dbałość o codzienną dawkę ruchu. Tylko wtedy istnieje spora szansa, że pupil będzie zawsze szczęśliwy i w dobrej formie.

Jakie konkretne działania zawarte są w programie profilaktyki weterynaryjnej?

Najbardziej znanym działaniem profilaktycznym w przypadku zwierząt są szczepienia. Wszyscy wiedzą o konieczności corocznego szczepienia zwierząt przeciw wściekliźnie. Jednak to nie jedyne szczepionki zalecane przez lekarzy weterynarii. Istnieje wiele innych chorób, których można się w ten sposób ustrzec. Należy do nich nosówka, parwowiroza czy choroba Rubatha. Ponadto zwierzę można zaszczepić również przeciwko grzybicy skóry, kaszlowi kenolowemu czy białaczce (w przypadku kotów).

Profilaktyka weterynaryjna nie działałaby w pełni bez skutecznego, regularnego odrobaczania. To działanie polega na regularnym podawaniu zwierzęciu środków przeciwpasożytniczych. O przeprowadzaniu regularnego odrobaczania warto pamiętać, bo niektóre zwierzęce pasożyty mogą się przenosić na organizmy ludzkie. Dlatego nawet w przypadkach, takich jak złe samopoczucie lub brak apetytu u zwierzęcia, najpierw trzeba pomyśleć o odrobaczeniu.

Zabezpieczanie przed kleszczami, poza komfortem dla wszystkich w otoczeniu, daje szansę uniknięcia groźnej babeszjozy czy anaplazmozy.

Niektóre choroby u zwierząt mogą nie dawać na początku żadnych objawów, dlatego co jakiś czas warto zrobić pupilowi podstawowe badania, takie jak morfologia i biochemia krwi, badanie moczu czy ogólne badanie zwierzęcia z osłuchiwaniem serca, płuc  czy omacywaniem jamy brzusznej. Niektóre choroby w początkowym stadium mogą być zauważone tylko przez doświadczonego lekarza weterynarii. 

Kategorie
Warto przeczytać
Jak wygląda badanie endoskopowe dla zwierząt?
Do usług weterynaryjnych należy bardzo wiele rozmaitych czynności, dlatego możemy oczekiwać, że niezależnie od specyfiki dolegliwości, która spotka naszego pupila, bez problemu uda nam się znaleźć dla niego pomoc....
Czy dieta wysokomięsna sprzyja zdrowiu kota?
Mięso to podstawa diety naszych czworonożnych przyjaciół, ale czy dieta wysokomięsna jest kluczem do zdrowia i długowieczności naszych kotów? W artykule przedstawiamy zalety oraz potencjalne zagrożenia związane z takim...
Badania obrazowe i laboratoryjne w weterynarii - kiedy są niezbędne?
W dzisiejszych czasach coraz częściej zwierzęcia domowego nie traktuje się tylko jako pupila, ale już jako pełnoprawnego członka rodziny. Dlatego też właściciele pragną dla nich jak najlepszej opieki medycznej. Wymusza...
Znajdź weterynarzy
Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas