USG w diagnostyce weterynaryjnej
Nasi pupile niekiedy zapadają na różne schorzenia, które wymagają szczegółowej diagnostyki. Rozpoznaniu rozmaitych chorób sprzyja m.in. wykonywanie badań USG. Lekarze weterynarii na ogół chętnie sięgają po tego typu metody diagnostyczne z uwagi na ich nieinwazyjność oraz łatwość przeprowadzenia. Warto dowiedzieć się, jaką rolę pełni badanie ultrasonografem w diagnostyce weterynaryjnej oraz jak należy przygotować zwierzę do takiego badania!
USG weterynaryjne i korzyści z jego przeprowadzania
Zwykle na początku postępowania diagnostycznego weterynarz przeprowadza fizykalne. Dostarcza mu ono podstawowych wiadomości na temat ogólnego stanu zdrowia czworonożnego pacjenta. Stosunkowo rzadko jednak na jego podstawie można określić rzeczywistą istotę problemu nękającego zwierzę. W takiej sytuacji specjaliści z takiej placówki, jak Klinika dla Zwierząt ANIVET, z reguły decydują się na przeprowadzenie bardziej szczegółowych badań za pomocą ultrasonografu. Metoda ta umożliwia dokładne obrazowanie stanu wszystkich narządów znajdujących się w jamie brzusznej, m.in. jelit, żołądka, nerek, wątroby czy pęcherza moczowego. To pozwala również na rzetelną ocenę, czy w danym miejscu nie pojawił się stan zapalny. Badania USG często stanowią też pierwszy krok do zdiagnozowania nowotworów złośliwych i niezłośliwych różnych organów. Tego typu badania często przeprowadza się też u ciężarnych samic. Ultrasonografii w tym przypadku można poddać już osobniki w 21 dniu ciąży. To pozwala na łatwe kontrolowanie przebiegu ciąży oraz stanu płodów rozwijających się w macicy matki.
Jak przygotować zwierzę do badania USG?
Do badania ultrasonografem pupil musi zostać odpowiednio przygotowany. Zazwyczaj zaleca się właścicielom, aby nie podawali zwierzęciu pokarmów i napojów na co najmniej 8 godzin przed planowanym badaniem. W tym czasie należy również przypilnować zwierzę, aby niczego nie podjadało. Co więcej, na trzy godziny przed USG pies lub kot nie powinien oddawać moczu. Pełen pęcherz bowiem sprawia, że obraz z ultrasonografu jest lepiej widoczny, co ułatwia przeprowadzenie wszystkich niezbędnych czynności diagnostycznych.
Zanim badanie USG ostatecznie dojdzie do skutku, zwykle należy także zgolić sierść na brzuchu zwierzęcia. Zadania tego z reguły podejmuje się lekarz weterynarii, jakkolwiek może się tym również zająć opiekun czworonoga we własnym zakresie. Zwierzętom cierpiącym na schorzenia układu pokarmowego profilaktycznie podaje się łagodne środki farmaceutyczne zapobiegające powstawaniu wzdęć i gazów.