Materiał Partnera
Dodatki ozdobne do nagrobków. Co może zaoferować zakład kamieniarski?

Dodatki ozdobne do nagrobków. Co może zaoferować zakład kamieniarski?

Od samotnego krzyża, przez skromną płytę nagrobną, po monumentalny pomnik cmentarny – sposobów na oznaczenie miejsca pochówku jest wiele, a tradycja upamiętniania naszych bliskich zmarłych w miejscu ich spoczynku sięga czasów starożytnych. Jak wyglądają współczesne nagrobki z kamienia? Przyjrzyjmy im się nieco bliżej.

Kamienne nagrobki tworzone z granitu

Nagrobek musi być jednocześnie piękny, by oddać należną cześć zmarłemu i trwały, by nie ulegać niszczącemu wpływowi deszczu, mrozu i ostrego słońca. Właśnie dlatego nagrobki najczęściej wykonuje się z granitu – kamienia naturalnego, który charakteryzuje się dużą twardością, jest nienasiąkliwy, nie odbarwia się pod wpływem promieniowania UV, a jego powierzchnia po starannej obróbce jest łatwa w czyszczeniu. Chociaż praca w granicie nie jest łatwa, najlepsi kamieniarze tworzą nie tylko proste płyty nagrobne, ale też bardziej skomplikowane formy i ciekawe faktury (płyty szczotkowane, polerowane, piaskowane itd.).

Klasyczny nagrobek z granitu zbudowany jest z kilku podstawowych elementów: płyty nakrywowej, tablicy napisowej (na której umieszcza się tekst i ewentualnie zdjęcie lub grawerowany rysunek), cokołu i ramy. Wokół nagrobka można wykonać dodatkową okładzinę kamienną, która wyrówna teren wokół pomnika, co podnosi jego estetykę i dodatkowo ułatwia sprzątanie na cmentarzu. Największe możliwości pod względem wykończenia artystycznego dają oczywiście płyty nakrywowa i napisowa.

Jakie dodatki do nagrobków oferują zakłady kamieniarskie?

O tym najlepiej przekonać się na konkretnym przykładzie. Zakład ASD Kamieniarstwo Osobowice we Wrocławiu podchodzi do pracy w granicie z artystycznym zapałem; dlatego w jego portfolio znajdziemy nagrobki wykonywane w przeróżnych technikach. Tablicę napisową może zdobić tradycyjny tekst z liter piaskowanych, kutych, okuwanych lub ze stali nierdzewnej i zdjęcie (na porcelanie albo w krysztale) lub wycinana grafika (np. w formie krzyża).

Wspomniany zakład kamieniarski dysponuje nowoczesnym sprzętem i doskonałą znajomością technik obróbki kamienia, co pozwala fachowcom na wykonywanie ambitnych projektów – takich, które wymagają pracy z detalem. Kamieniarze tworzą więc również mniejsze elementy dekoracyjne, w tym:

  • lampiony,
  • misy,
  • wazony,
  • narożniki,
  • serca,
  • poduszki,
  • książki,
  • papirusy.

Styl nagrobka oraz wybór stałych dekoracji kamiennych zawsze uzależniony jest od oczekiwań klienta. Nawet jeśli w portfolio zakładu nie ma pomnika odpowiadającego twoim wyobrażeniom, kamieniarze na pewno będą w stanie go wykonać.

 

 

Kategorie
Warto przeczytać
Profesjonalizm w trudnych zadaniach
Dążenie do zachowania profesjonalizmu w codziennym życiu, jak i w życiu zawodowym, jest często niezwykle trudnym zadaniem. Szereg problemów, które pojawiają się na codziennych ścieżkach życia, może łatwo wytrącić z...
Co się dzieje z ciałem zmarłego od śmierci do pogrzebu?
Od śmierci do pogrzebu człowieka potrzeba zwykle kilka, a czasem nawet kilkanaście dni. Wynika to z daty pogrzebu, a także przyczyny śmierci. Odejście bliskiego zawsze jest ciężkim czasem. W takiej chwili rodzina i...
Przygotowywanie ciała zmarłej osoby do ceremonii pogrzebowej
Śmierć bliskiej osoby z pewnością jest bardzo trudnym przeżyciem dla każdego z nas. Jednak mimo bólu powinniśmy zadbać o to, aby jak najlepiej przygotować ciało zmarłego do pogrzebu. Tym zadaniem często zajmują się...
Znajdź zakłady pogrzebowe