Dodatki ozdobne do nagrobków. Co może zaoferować zakład kamieniarski?
Od samotnego krzyża, przez skromną płytę nagrobną, po monumentalny pomnik cmentarny – sposobów na oznaczenie miejsca pochówku jest wiele, a tradycja upamiętniania naszych bliskich zmarłych w miejscu ich spoczynku sięga czasów starożytnych. Jak wyglądają współczesne nagrobki z kamienia? Przyjrzyjmy im się nieco bliżej.
Kamienne nagrobki tworzone z granitu
Nagrobek musi być jednocześnie piękny, by oddać należną cześć zmarłemu i trwały, by nie ulegać niszczącemu wpływowi deszczu, mrozu i ostrego słońca. Właśnie dlatego nagrobki najczęściej wykonuje się z granitu – kamienia naturalnego, który charakteryzuje się dużą twardością, jest nienasiąkliwy, nie odbarwia się pod wpływem promieniowania UV, a jego powierzchnia po starannej obróbce jest łatwa w czyszczeniu. Chociaż praca w granicie nie jest łatwa, najlepsi kamieniarze tworzą nie tylko proste płyty nagrobne, ale też bardziej skomplikowane formy i ciekawe faktury (płyty szczotkowane, polerowane, piaskowane itd.).
Klasyczny nagrobek z granitu zbudowany jest z kilku podstawowych elementów: płyty nakrywowej, tablicy napisowej (na której umieszcza się tekst i ewentualnie zdjęcie lub grawerowany rysunek), cokołu i ramy. Wokół nagrobka można wykonać dodatkową okładzinę kamienną, która wyrówna teren wokół pomnika, co podnosi jego estetykę i dodatkowo ułatwia sprzątanie na cmentarzu. Największe możliwości pod względem wykończenia artystycznego dają oczywiście płyty nakrywowa i napisowa.
Jakie dodatki do nagrobków oferują zakłady kamieniarskie?
O tym najlepiej przekonać się na konkretnym przykładzie. Zakład ASD Kamieniarstwo Osobowice we Wrocławiu podchodzi do pracy w granicie z artystycznym zapałem; dlatego w jego portfolio znajdziemy nagrobki wykonywane w przeróżnych technikach. Tablicę napisową może zdobić tradycyjny tekst z liter piaskowanych, kutych, okuwanych lub ze stali nierdzewnej i zdjęcie (na porcelanie albo w krysztale) lub wycinana grafika (np. w formie krzyża).
Wspomniany zakład kamieniarski dysponuje nowoczesnym sprzętem i doskonałą znajomością technik obróbki kamienia, co pozwala fachowcom na wykonywanie ambitnych projektów – takich, które wymagają pracy z detalem. Kamieniarze tworzą więc również mniejsze elementy dekoracyjne, w tym:
- lampiony,
- misy,
- wazony,
- narożniki,
- serca,
- poduszki,
- książki,
- papirusy.
Styl nagrobka oraz wybór stałych dekoracji kamiennych zawsze uzależniony jest od oczekiwań klienta. Nawet jeśli w portfolio zakładu nie ma pomnika odpowiadającego twoim wyobrażeniom, kamieniarze na pewno będą w stanie go wykonać.