Jak wygląda kremacja zwłok? Wyjaśniają specjaliści z domu pogrzebowego JAKUBISIAK
Kremacja zmarłych jest coraz częściej wybierana przez rodziny zmarłych, a w przyszłości może ona całkowicie wyprzeć obrządek chowania ciał w trumnach. Takie zmiany związane są między innymi z kwestiami ochrony środowiska czy z chęci uproszczenia całej logistyki pogrzebu. Wiele osób jeszcze przed śmiercią deklaruje chęć tego, by ich zwłoki zostały skremowane, a następnie pochowane w urnie. Na czym polega taki proces i o czym musi pamiętać rodzina zmarłego? Najważniejszymi informacjami o kremacji dzielą się specjaliści z firmy funeralnej JAKUBISIAK, która swoje biura prowadzi na warszawskiej Ochocie, Mokotowie i Ursynowie.
Przygotowanie ciała do kremacji
Kremacją zwłok zajmują się krematoria-specjalistyczne zakłady, które współpracują z domami pogrzebowymi takimi jak firma JAKUBISIAK. W pierwszym etapie to zakład pogrzebowy przygotowuje ciało do spopielenia, co wygląda w taki sam sposób, jak w przypadku pochówku w trumnie. Ważne jest zatem przeprowadzenie zabiegów tanatokosmetyki, wraz z umyciem i ubraniem ciała. Dom pogrzebowy zazwyczaj na prośbę rodziny przygotowuje również ceremonię ostatniego pożegnania w kaplicy, kiedy to ciało osoby zmarłej wystawione jest w otwartej trumnie. Dopiero wtedy osoba zmarła przewożona jest do krematorium.
Warto wiedzieć, że rodzina zmarłego, która zdecyduje się na kremację, musi zakupić trumnę kremacyjną pozbawioną elementów metalowych, ceramicznych czy szklanych. To właśnie ona wraz z ciałem zostanie spopielona. Po zakończonym procesie kremacji rodzina zmarłego otrzymuje urnę z prochami oraz certyfikat kremacji.
Kremacja ciała, a uroczystości pogrzebowe
Specjaliści z firmy funeralnej JAKUBISIAK zdradzają, że w zależności od dnia, w którym odbyła się kremacja zwłok, pogrzeb następuje kilka godzin później lub nazajutrz. Pochówek urnowy nie różni zaś znacznie się od grzebania zmarłego w trumnie. Tylko w niektórych przypadkach urna zamiast w ziemi umieszczana jest w specjalnym cmentarnym kolumbarium. Dom pogrzebowy JAKUBISIAK proponuje pogrzeb urny m.in. w nekropolii Bródnowskiej.
W przypadku pogrzebów świeckich, po kremacji ciała towarzyszy ceremonia pożegnania zmarłego, która prowadzona jest przez mistrza ceremonii. To wtedy rodzina i znajomi wygłaszają przemówienia i wspólnie upamiętniają życie osoby zmarłej. Jeśli zaś kremacja dotyczy obrządku w wierze katolickiej, zazwyczaj po spopieleniu w specjalnym piecu kremacyjnym, rodzina wraz z kapłanem oddają się modlitwie w domu pogrzebowy lub kościele.
Formalności związane z kremacją
Wybierając zakład pogrzebowy JAKUBISIAK, rodzina zmarłego nie musi martwić się, ani o sprawy urzędowe, organizację pogrzebu czy właśnie o kremację ciała. Takie firmy proponują kompleksowe usługi funeralne, spełniając wszystkie prośby klientów i udzielając im należytego wsparcia. W przypadku wyboru kremacji rodzina zmarłego dostarczyć musi do zakładu:
- kartę zgonu,
- akt zgonu,
- dowód osobisty zmarłego,
- dowód osobisty osoby załatwiającej.
Pamiętać trzeba też o tym, że w Polsce, by przeprowadzić kremację ciała zmarłego, należy wyrazić zgodę, a prochów bezsprzecznie nie można rozsypywać w dowolnym przez siebie miejscu (lesie, nad jeziorem, w górach itd.). Jest to też działanie wbrew przepisom prawa oraz obrządkowi katolickiemu, żydowskiemu i prawosławnemu.