Jak wygląda proces kremacji zwłok?
Jako że w naszym kraju zazwyczaj organizuje się tradycyjny pochówek – kremacja zwłok dla wielu osób pozostaje owiana tajemnicą. Nie każdy zakład pogrzebowy ją zresztą oferuje. Bywa, że firmy działające w mniejszych miejscowościach nie przeprowadzają wskazanego procesu i proponują wyłącznie klasyczne rozwiązania w tym zakresie. Jak przygotowuje się zmarłego do kremacji i jak wygląda sam jej proces?
Przygotowanie do kremacji zwłok
Zazwyczaj to zmarły, przekazując ostatnią wolę, decyduje się na taki rodzaj ceremonii. Wówczas rodzina winna jest się dostosować. Co ważne, nawet jeśli w rodzinnym mieście nie ma zakładu pogrzebowego organizującego kremację zwłok, nadal ma taką możliwość. Ten proces nie wymaga bowiem ograniczonej konkretnym czasem realizacji.
Jeśli chodzi o przygotowanie zwłok do kremacji, działania w tym zakresie przypominają zabiegi realizowane w ramach tradycyjnego, polskiego pochówku. Bywa, że ubiór zmarłego, w przypadku mężczyzny garnitur – zastępuje się całunem okrywającym całe ciało. Najważniejsze są oczywiście formalności, jakich należy dopełnić przed samą kremacją. Najbliżsi osoby zmarłej muszą wypełnić wszystkie niezbędne dokumenty, a pozostałe dostarczyć. Zakład pogrzebowy na ogół wymaga aktu zgonu oraz zgody zmarłego na skremowanie. Bez tych pism może odmówić realizacji zlecenia.
W dalszym etapie składa się nieżyjącą osobę do specjalnej trumny. Niewiele osób wie, że trumny przeznaczone do kremacji zwłok są w stu procentach ekologiczne. Wszystko dlatego, że razem ze zmarłym ulegają spaleniu. Na ogół wytwarza się je z drewna, tektury albo wikliny, co minimalizuje przykry zapach i emisję szkodliwych substancji.
Proces kremacji zwłok
Cały proces kremacji zwłok trwa mniej więcej dwie godziny. – Z oczywistych powodów kremację dzielimy na dwa etapy. Pierwszy ma miejsce w krematorium, gdzie dokonuje się spalenia zwłok. Drugi związany jest z ceremonią i oprawą pogrzebową, którą też zapewniamy – mówi właściciel Zakładu Pogrzebowego Hubscher.
Zwłoki zmarłego pali się w bardzo wysokiej temperaturze – dokładnie 800 stopni Celsjusza. Następnie odpowiednio je wychładza, tak by specjalne urządzenie mogło rozdrobnić powstałe w wyniku spalania popioły. Umieszczone w urnie prochy przekazuje się najbliższym. Rodzina otrzymuje też świadectwo kremacji, które potwierdza przeprowadzenie wskazanego procesu.
Jak widać, kremacja zmarłego jest organizowana i przeprowadzana przy zachowaniu najwyższych standardów. W Polsce nadal ustępuje tradycyjnym formom pochówku, choć widać, że decyduje się na nią coraz więcej osób.