Kremacja – czy warto się na nią zdecydować?
Kremacja, czyli spopielenie ciała zmarłego, jest alternatywą dla tradycyjnego pogrzebu. Polega ona na spaleniu ciała w temperaturze sięgającej od 800 do 1200 stopni. Współcześnie na tę formę pochówku decyduje się coraz więcej osób. Jej zaletą jest nie tylko cena, ale też czas i względy higieniczne. Zobacz, czy warto zdecydować się na kremację i ile kosztuje przeprowadzenie takiego pogrzebu.
Jak wygląda proces kremacji?
Aby proces kremacji mógł się rozpocząć, należy dostarczyć do zakładu pogrzebowego obowiązkowe dokumenty – odpis aktu zgonu oraz pisemną zgodę rodziny na przeprowadzenie spopielenia.
Zmarły musi być ułożony w trumnie wykonanej z materiałów ekologicznych. Podczas kremacji najczęściej stosuje się trumny kartonowe i te wykonane z drewna sosnowego. Nie mogą być one pokryte farbą ani mieć metalowych ozdób. Ważne jest też, aby nie wkładać do trumny do kremacji przedmiotów, które nie ulegną spaleniu, jak na przykład telefony.
Po pożegnaniu zmarłego w kaplicy trumna wprowadzana jest do pieca kremacyjnego. Jest on ustawiony w taki sposób, by bliscy mieli możliwość obserwowania całego procesu. Spalanie zwłok odbywa się automatycznie w piecu nagrzanym do temperatury 800-1200 stopni. Nad jego przebiegiem czuwa komputer oraz pracownicy krematorium.
Ile trwa kremacja zwłok? Proces kremacji trwa około 2 do 3 godzin. Po spopieleniu szczątki zmarłego są rozdrabniane w odrębnym urządzeniu. Następnie umieszcza się je w urnie i przekazuje rodzinie. Wtedy też możliwy jest tradycyjny pochówek. W jego trakcie urnę składa się w grobie lub kolumbarium i święci się prochy zmarłego.
Kremacja czy tradycyjny pochówek?
Kremacja jest coraz popularniejszym sposobem na pogrzeb zmarłego. Być może wynika to z faktu, że obecnie liczba krematoriów na terenie kraju ciągle wzrasta. Na jej popularność może mieć również wpływ większa wiedza na temat usług tego typu niż jeszcze kilka lat temu.
Ważnym aspektem, który przemawia za kremacją, jest zmniejszenie powierzchni, jaka jest potrzebna na pogrzebanie zmarłego oraz pewność, że jego szczątki nie zostaną zbezczeszczone zarówno przez zwierzęta, jak i na przykład prace na cmentarzu.
Dodatkowym plusem kremacji jest również fakt, że zwłok nie trzeba przewozić w karawanie. Jeśli zostanie poszanowana godność zmarłego, urnę z prochami można przewieźć nawet w samochodzie osobowym. Łatwiejszy jest również transport prochów zza granicy.
Najważniejszym powodem, który sprawia, że kremacja jest coraz bardziej popularna, jest koszt kremacji zwłok. Przechowywanie urny jest tańsze niż wykupienie miejsca na cmentarzu i utrzymywanie grobu. Co prawda na pogrzebie się nie oszczędza, ale dla niektórych jest to jedyna szansa, by koszty ceremonii nie przewyższyły wysokości zasiłku z ZUS.
Ile kosztuje kremacja zwłok?
Za proces kremacji zapłacisz od 600 do 750 złotych. Do tej ceny należy doliczyć koszt trumny kremacyjnej. Jej cena wynosi od 150 złotych (trumna kartonowa) do 400 złotych (trumna sosnowa).
Ceny usług pogrzebowych są niższe niż w przypadku pogrzebu tradycyjnego. Wykupienie niszy w kolumbarium to wydatek około 2500 złotych. Jeśli chcemy złożyć urnę z prochami w grobie, musimy liczyć się z kosztem około 1000 złotych.
Kremację najlepiej zlecić profesjonalnemu zakładowi pogrzebowymi. Koszt pogrzebu z kremacją w Warszawie wynosi od 2800 do 3500 złotych. Usługa obejmuje odbiór i przewóz zwłok, przygotowanie zmarłego do kremacji, koszt trumny oraz obsługę pochówku. Jak widać, jest to znacznie niższa cena niż w przypadku tradycyjnego pogrzebu.