Co należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu linii produkcyjnych?
Zaprojektowanie i zbudowanie linii produkcyjnej są zadaniami obejmującymi wiedzę z wielu dziedzin. Samo założenie, że na linii mają być wykonywane określone czynności produktu nie wystarcza do osiągnięcia celu. Na zaprojektowanie i wykonanie linii składają się takie dziedziny jak: technologia, materiały, projektowanie mechaniki, projektowanie obwodów elektrycznych i sterowania, obwody bezpieczeństwa maszynowego, ergonomia stanowisk pracy, symulacje wydajności linii, czasów przezbrojeń, zdefiniowanie przeglądów bieżących i okresowych oraz wiele innych. Tak więc nad projektem pracuje dziś wielobranżowy zespół ludzi, który we współpracy z zamawiającym opracowuje często eksperymentalne rozwiązania.
Jak projektuje się linie produkcyjne?
Stworzenie linii produkcyjnej wymaga przede wszystkim wielobranżowej współpracy przy planowaniu wszystkich detali. Od jakości prac projektowych zależy sukces każdego projektu. Jak wyjaśnia specjalista z firmy ABIS z Krakowa, projekty wykonuje się przy użyciu oprogramowania komputerowego z dziedziny projektowania mechaniki, układów elektrycznych i bezpieczeństwa maszynowego. Coraz więcej jest też dostępnych narzędzi do symulacji on-line zaprojektowanych stanowisk, maszyn i całych linii produkcyjnych. W ich stworzenie są zaangażowani specjaliści branżowi: technolodzy, konstruktorzy, programiści, automatycy. Wykorzystanie fachowej wiedzy specjalistów pozwala uzyskać optymalny efekt końcowy.
Projekt i konstrukcja linie produkcyjne przeważnie powstają przez kilka miesięcy. Czas przygotowań jest uzależniony od ich wielkości i tego, jak skomplikowana jest ich konstrukcja. Montażyści i serwisanci czuwają nad uruchomieniem linii oraz sprawują nadzór nad jej prawidłowym funkcjonowaniem.
Etapy projektowania linii produkcyjnej
Projektowanie często zaczyna się od specyfikacji użytkownika – co jest praktycznie standardem w wielu branżach. To ona określa jakie czynności będą wykonywane podczas produkcji oraz w jakiej kolejności będą się odbywały. Następnym krokiem jest wybór urządzeń, które będą wykorzystywane podczas procesu oraz umiejscowienie ich na linii. W kolejnym etapie określa się optymalną liczbę pracowników, którzy będą zatrudnieni przy produkcji. Projektowanie linii produkcyjnej musi także określać dokładną ilość powierzchni produkcyjnej, surowców oraz mediów, które będą niezbędne do jej zainstalowania i funkcjonowania.
Często proces produkcji wymaga również uwzględniania stanowiska kontroli jakości.
Branże spożywcza i farmaceutyczna w szczególności wymagają dodatkowych uzgodnień w zakresie bezpieczeństwa produktu. Ponadto ważnym aspektem jest gospodarowanie odpadami, które powstają podczas procesu, a także dostarczanie surowców do produkcji oraz transportowanie gotowych wyrobów.
W każdym zakładzie produkcyjnym działanie jednej z linii uzależnione jest od procesów przed nią i kolejnych. Musi być rozwiązany dodatkowo problem transportu, buforowania, synchronizacji. Te zagadnienia znacznie łatwiej jest zoptymalizować dzięki programom symulacyjnym tzw. Virtual Commissioning.
Niebanalną rolę w tym całym procesie odgrywa więc automatyka, zarówno pod względem dostarczanych urządzeń jak sterowniki, czujniki, napędy, roboty, kamery itp. oraz praca programistów.
Dla każdego z klientów liczą się również takie aspekty jak gwarancja, naprawy i modernizacje pogwarancyjne. Abis zapewnia swoim klientom cały łańcuszek działań już od ponad 25 lat.