Czym są podłogi pływające?
Podczas wykańczania nieruchomości konieczne jest zwrócenie uwagi na wiele różnych elementów. Jedną z najważniejszych rzeczy w każdym stawianym budynku jest zadbanie w nim o to, żeby zapewnić dobrze się prezentującą oraz tłumiącą jak największą ilość powstających dźwięków podłogę. Kiedyś układana w pomieszczeniach podłoga była na stałe związana ze znajdującym się pod nią podłożem, a podkład był wylewany bezpośrednio na strop. Obecnie jednak stosowane jest inne rozwiązanie, czyli podłogi pływające. Na czym to polega? Dlaczego podłogi pływające są tak chętnie stosowane? Jakie są ich zalety?
Na czym polega tworzenie podłogi pływającej?
W XXI wieku już rzadko kiedy podłoga jest łączona na stałe z podłożem. Obecnie stosowane podłogi pływające w żadnym miejscu nie mają kontaktu ze stropem lub ze ścianami. Układane panele podłogowe, drewniany parkiet, czy deski trójwarstwowe są połączone ze sobą i z wylewką, ale nie mają żadnego sztywnego połączenia z podłożem. Niewielki około 1 cm odstęp (dylatacja obwodowa) pozostaje także pomiędzy układaną podłogą a ścianami, słupami podporowymi oraz wszystkimi innymi elementami konstrukcji, które są na stałe połączone z podłożem lub z sufitem. Co tak naprawdę daje zastosowanie podłogi pływającej?
Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów z firmy Olex w Poznaniu, która specjalizuje się w sprzedaży różnego typu materiałów budowlanych i materiałów wykończeniowych: Brak kontaktu układanej podłogi ze stałymi elementami budowy budynku sprawia, że układana podłoga, pod wpływem zmiany wilgotności powietrza, jego temperatury i nacisku, w trakcie użytkowania może dowolnie zmieniać swoje rozmiary. Powstawanie takich delikatnych zmian jest w pełni naturalne i nie wiąże się z żadnymi zagrożeniami dla trwałości układanej nawierzchni. W przeciwnym wypadku, jeżeli podłoga miałaby np. kontakt ze ścianami, mogłoby to doprowadzić po pewnym czasie do powstawania na niej brzydko się prezentujących wybrzuszeń, a następnie do jej uszkodzenia.
Jakie jeszcze zalety mają podłogi pływające?
Zastosowanie podłogi pływającej, oprócz zapobiegania zniszczeniu układanej nawierzchni, pozwala także zapewnić podłodze lepszą izolację termiczną i akustyczną. Za te elementy odpowiadają ułożone pod układaną podłogą materiały izolacyjne. Dzięki nim możliwe jest istotne zmniejszenie powstających na skutek przemieszczania się po podłodze hałasów oraz zniwelowanie dochodzącego od strony posadzki zimna. Podłoga pływająca ma duży wpływ przede wszystkim na zniwelowanie głośności przenoszonych przez ściany i podłogę dźwięków uderzeniowych.
Jak wykonuje się podłogę pływającą?
Na początku wykonywana jest wylewka na podłogę pływającą, która znajduje się na odpowiednio dobranym podkładzie izolacyjnym. Izolacja musi być szczelnie zamontowana na całej szerokości i długości podłogi. Dodatkowo w przewidzianych szczelinach dylatacyjnych umieszcza się mające około 1 cm grubości pasy brzegowe. Będą się one kurczyły w przypadku zwiększania się rozmiaru wylewki, a gdy będzie się ona zmniejszała, to wrócą do normalnego kształtu. Przed wylaniem wylewki na materiale izolacyjnym układana jest jeszcze folia poliuretanowa, która pełni role rozdzielacza. Po takim przygotowaniu podłogi, można już przystąpić do ułożenia nawierzchni wykończeniowej, czyli np. paneli podłogowych lub drewnianego parkietu. Powstałe w wyniku zastosowania szczeliny dylatacyjnej szczeliny między podłogą a ścianami zakrywa się listwami przypodłogowymi.