Czym zajmuje się architekt krajobrazu?
Podczas gdy architekturę definiuje się jako „sztukę projektowania, wznoszenia i artystycznego kształtowania budowli”, architektura krajobrazu jest pojęciem znacznie szerszym. Architekt krajobrazu zajmuje się nie tylko projektowaniem budynków, ale też ich otoczenia, takich jak szata roślinna, elementy wodne oraz mniejsze elementy budowlane, zarówno użytkowe, jak i czysto dekoracyjne.
Kim jest architekt krajobrazu?
Architekt krajobrazu jest jednocześnie artystą i inżynierem, w swojej pracy wykorzystuje w równym stopniu talent, zmysł estetyczny i wiedzę techniczną. Jego zadaniem jest kształtowanie przestrzeni życiowej człowieka w perspektywie nieograniczonej murami budynku, a rezultaty jego pracy mają z jednej strony zapewnić maksymalną wygodę użytkownikom, z drugiej zaś gwarantować piękno i spójność krajobrazu. Projektując budynek, architekt krajobrazu bierze pod uwagę znacznie więcej niż praktyczne potrzeby przyszłych użytkowników i czynniki wpływające na ich bezpieczeństwo budowli. Dla niego równie ważna jest występująca na danym terenie naturalna roślinność, ukształtowanie terenu, a nawet kultura i regionalne tradycje.
Korzenie architektury krajobrazu sięgają nie tyle budownictwa, co ogrodnictwa. To właśnie ogrodnicy, zatrudniani niegdyś przez arystokratów, byli pierwszymi mistrzami organizowania przestrzeni wokół najpiękniejszych pałaców oraz willi. Chociaż prekursorzy architektury krajobrazu w pracy nie kierowali się początkowo żadnymi usystematyzowanymi regułami, ale własną intuicją, to właśnie ich osiągnięcia w projektowaniu ogrodów, parków, a także użytecznych sadów, są do dziś są ważnym źródłem inspiracji i wiedzy na temat najlepszych sposobów kształtowania otoczenia człowieka. Zwróćmy uwagę chociażby na wymieniane wśród 7 cudów świata Wiszące ogrody Semiramidy w Babilonie, które powstały na przełomie VII i VI wieku p.n.e., będące doskonałym przykładem idealnej harmonii między budowlą i roślinnością.
Zadania architekta krajobrazu
Współcześnie architekturę krajobrazu pojmuje się jako połączenie architektury, urbanistyki i planowania przestrzennego, a status oficjalnej dyscypliny nauki artystycznej zyskała ona dopiero pod koniec XIX wieku. Obecnie architekci krajobrazu świadczą usługi z zakresu planowania przestrzennego nie tylko samorządom lokalnym czy wspólnotom mieszkaniowym (np. projektowanie skwerów, parków, otoczenia budynków użyteczności publicznej; rewitalizacje terenów poprzemysłowych), ale także klientom prywatnym.
Nasz zespół podejmuje się planowania i realizacji rozmaitych projektów o różnym zakresie i skali – mówi ekspert z Pracowni Architektury Januszówka z Bielska-Białej. Na życzenie klientów przygotowujemy indywidualne projekty domów i ogrodów, ale też kompleksowe opracowania przyrodnicze na potrzeby zagospodarowania większych obszarów miejskich. Wykonujemy profesjonalne analizy krajobrazowe, również na terenach objętych ochroną konserwatorską, łącznie z ekspertyzami drzewostanu. Dopełnieniem naszej oferty są usługi z zakresu aranżacji wnętrz, realizowane już przez specjalistów tej dyscypliny. Mówiąc, że nasza pracownia działa kompleksowo, nie mam na myśli wyłącznie możliwości projektowania różnych przestrzeni, od ogrodów po wnętrza. Naszym klientom towarzyszymy na każdym etapie realizacji, od przygotowania koncepcji, przez nadzór nad jej realizacją, po prawidłowe utrzymanie założeń.