Materiał Partnera
Dach z okapem czy bez?

Dach z okapem czy bez?

Moda na nowoczesne projekty domów pozbawionych zbędnych elementów i ozdób sprawiła, że wzrosło zainteresowanie dachami bez okapów. Budynki tego rodzaju wyróżniają się bardzo podkreśloną i wyraźną bryłą. Taki typ dachu jest też zwykle stosowany w budynkach energooszczędnych. Budynki z okapem są jednak bliższe charakterowi tradycyjnie wznoszonych w naszym kraju domów. Często lepiej wpisują się w krajobraz, mają też wiele zalet praktycznych.

Zalety stosowania okapu

Okap to część dachu, która wystaje poza obrys budynku. Jest to element, który był tradycyjnie stosowany przy wznoszeniu większości domów jednorodzinnych od zwykłych chat po klasyczne dworki. Dachy bez okapów mają również długą historię, choć zwykle układano je na budynkach pełniących funkcje reprezentacyjne – kościołach czy pałacach. W takim przypadku zwykle stosowano jednak różnego typu gzymsy.

Za stosowaniem okapu przemawiają zarówno względy praktyczne, jak i te związane z wyglądem budynku. Dom z okapem prezentuje się bardziej klasycznie i zwykle lepiej pasuje do swego otoczenia. Okap nadaje domom przytulnego wyglądu i bliższy jest powszechnemu wyobrażeniu tego, jak powinien być budynek mieszkalny – wylicza specjalista z firmy Dachlux, która zajmuje się sprzedażą pokryć dachowych.

Dach z okapem ma też wiele zalet wpływających na komfort i koszty użytkowania budynku. Im bardziej wysunięty okap, tym lepsza ochrona okien i ścian domu przed nadmiernym nasłonecznieniem. W takim przypadku mniejsze też będą wydatki związane z działaniem klimatyzacji.

Wysunięty fragment dachu jest znakomitym zabezpieczeniem elewacji przed opadami atmosferycznymi. O ile nie mamy do czynienia z mocno zacinającym deszczem, to ściany pozostaną suche nawet w czasie największej ulewy. Nie trzeba się również martwić o to, że woda przedostanie się do wnętrza przez uchylone lub otwarte okna. Okap oznacza też zwykle czystszą elewację, bo nie spływają po niej zanieczyszczenia zmyte z dachu czy obecne w powietrzu.

Wystający okap to również brak zalegającego tuż przy domu śniegu, a także znacznie lepsza wentylacja konstrukcji dachu.

Korzyści z dachu bez okapu

Dach bez okapu to przede wszystkim bardzo nowoczesny wygląd budynku. Bardzo dobrze sprawdzi się na domach, w których użytkownicy oczekują dobrego doświetlenia wszystkich pomieszczeń. Tego rodzaju dach pozwala także na ciekawe połączenia wizualne dachu i elewacji, np. w postaci pokrycia obu elementów blachą.

Brak okapu sprawia, że bryła domu staje się bardziej widoczna. W przypadku ciekawych projektów może to dawać interesujące efekty. Tym bardziej że nowoczesne dachy bez okapu nie muszą mieć konstrukcji dwuspadowej. Nie ma żadnych przeszkód, by w taki sposób ułożyć również dach wielospadowy.

Dachy pozbawione okapu są bardzo dobrym rozwiązaniem w tych domach, w których użytkownicy chcą minimalizować zużycie energii. Dzięki temu, że ani ściany, ani okna nie są niczym przesłonięte, dom tego rodzaju bardziej się nagrzewa. Jest to jedna z przyczyn, dla których domy energooszczędne są zwykle projektowane z dachami bez okapów.

Dach bez okapów narzuca jednak pewne ograniczenia co do materiału, który zostanie użyty do jego pokrycia. Na tego rodzaju budynkach zwykle najkorzystniej prezentuje się blacha. Wykonywanie pokryć dachowych z materiałów silnie kojarzonych z tradycyjnym budownictwem, takich jak dachówka ceramiczna czy betonowa, drewniany gont lub papa termozgrzewalna wydaje się ryzykownym pomysłem.

Kategorie
Warto przeczytać
Idealny zlewozmywak. Jaki zlew kuchenny wybrać?
Planując remont kuchni, czasami zapominamy o detalach. Tymczasem każdy szczegół w dobrze zaprojektowanym wnętrzu jest ważny. Dowiedz się, jaki zlew kuchenny kupić. Sprawdź, które materiały są odporne na wysokie...
Zalety obrzeży z EPDM i SBR
Bezpieczeństwo nawierzchni jest niezwykle istotne wszędzie tam, gdzie może wystąpić ryzyko uszczerbku na zdrowiu podczas jej użytkowania. W celu uniknięcia ryzykownych sytuacji coraz częściej stosuje się specjalne maty,...
Kryteria wyboru parapetów zewnętrznych
Parapet zewnętrzny to niezbędny element wykończenia elewacji. Niestety, bardzo rzadko zastanawiamy się nad jego wyborem – w czasie budowy skupiamy się na innych kwestiach, zdecydowanie więcej uwagi poświęcamy choćby...
Znajdź biura projektowe