Oświetlenie idealne do salonu
Odpowiednie oświetlenie w pomieszczeniu może odmienić jego charakter. Z tego względu jest to ważny etap podczas projektowania wnętrza. Szczególnie istotne jest to w salonie, który pełni kilka funkcji: to tu odpoczywamy, przyjmujemy gości, oglądamy telewizję lub spożywamy posiłki. Jak wybrać oświetlenie idealne do salonu? Przedstawiamy sprawdzone rozwiązania!
Salon jest często centralną częścią domu lub mieszkania. To miejsce idealne zarówno do spędzania wolnego czasu, jak i przyjmowania gości. Dlatego tak ważne jest w nim oświetlenie, które będzie spełniało różne funkcje. Jeden żyrandol na środku sufitu to zdecydowanie za mało. Projektanci i specjaliści od oświetlenia proponują rozmieszczenie w pokoju kilku różnych źródeł światła – każde o innym charakterze.
Oświetlenie w salonie spełnia nie tylko funkcję praktyczną
Oczywiście nie da się ukryć, że lampy mają przede wszystkim wymiar praktyczny: mają dawać wystarczająco dużo światła po zmroku. Jednak w salonie światło spełnia również inną funkcję. Za pomocą odpowiednio rozmieszczonego oświetlenia tworzy się klimat oraz charakter wnętrza. Ponieważ jest to miejsce reprezentacyjne lampy w salonie powinny być nie tylko praktyczne, ale również stanowić element wystroju. Warto więc wybrać lampy o stylu zbliżonym do aranżacji pomieszczenia.
A wybór mamy ogromny: producenci oferują zarówno modele w stylu skandynawskim, minimalistyczne, jak i bardziej ozdobne i bogate, pasujące do wnętrz w stylu glamour. Dobrze więc określić, na jakim efekcie nam zależy. Może okazać się, że do bardzo minimalistycznego wnętrza doskonale będzie pasował jeden kryształowy żyrandol, który będzie centralnym punktem wystroju, nadającym całości wyjątkowego charakteru. Jeżeli jednak nie jesteśmy pewni, w jaki sposób dobrać oświetlenie na zasadzie kontrastu, aby nie uzyskać wrażenia kiczu, wybierzmy sprawdzone, tradycyjne rozwiązania. Duży wybór lamp wiszących, stojących i do zabudowy znajdziemy w ofercie sklepu Światło-Cienie. Szeroki asortyment w zróżnicowanych cenach pozwoli znaleźć idealną lampę do każdego salonu.
Strefowy dobór oświetlenia
Salon jest zazwyczaj największym pokojem w domu lub mieszkaniu. Naturalnie dzieli się więc na strefy: miejsce ze stołem do jedzenia, kanapę lub fotel do odpoczynku, stolik kawowy. Centralne oświetlenie może się w tym przypadku nie sprawdzić – lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie różnych lamp w zależności od miejsca oraz efektu, który chcemy osiągnąć. Lampa wisząca doskonale sprawdzi się nad stołem – delikatne, niezbyt mocne światło da naturalny efekt. Takie rozwiązanie sprawdzi się również w sytuacji, kiedy salon będzie połączony z kuchnią – wiszący klosz dobrze powiesić również nad wyspą. Obok sofy lub fotela doskonale sprawdzą się lampy podłogowe lub kinkiety naścienne. W tym przypadku dobór oświetlenia zależy od naszej aktywności. Jeżeli często czytamy przyda się lampa ze światłem punktowym skierowanym na książkę. Do oglądania telewizji wystarczy rozproszone, delikatne światło kinkietów, skierowanych w stronę sufitu w taki sposób, by dawały delikatne światło, a jednocześnie nie raziły w oczy. Kinkiety mogą również oświetlać przedmioty, na których wyeksponowaniu szczególnie nam zależy, na przykład obrazy na ścianie lub kolekcję książek czy rękodzieła.
W przypadku mniejszych salonów, w których nie ma możliwości zamontowania kilku lamp wiszących możemy zdecydować się na jedną centralną, dającą dużo światła oraz mniejsze lampki do czytania lub oglądania telewizji. W niskich pomieszczeniach dobrym rozwiązaniem mogą być oprawy do zabudowy. W zależności od ilości punktów w suficie możemy regulować natężenie światła. Jeśli zależy nam na optycznym powiększeniu przestrzeni postawmy również małą lampkę na parapecie przy oknie.
O czym warto pamiętać wybierając oświetlenie do salonu?
Lampy powinny korespondować zarówno z wystrojem, jak i ze sobą nawzajem. Decydując się na kilka punktów oświetlenia wybierzmy lampy zbliżone stylem oraz dopasowane rodzajem materiału do mebli, tkanin i dekoracji. We wnętrzach minimalistycznych i pozbawionych ozdób lampa może stanowić również element dekoracyjny.
Do mniejszych pomieszczeń sprawdzą się klosze transparentne, dające miękkie i rozproszone światło – dzięki temu pomieszczenie będzie wydawało się większe. Skierowanie światła w górę, w stronę sufitu optycznie je podwyższy. Podobnie w przypadku wąskiego salonu – rozświetlenie dłuższej ściany sprawi, że pokój będzie sprawiał wrażenie szerszego. Lampy o kloszach nieprzepuszczających światła sprawią, że pomieszczenie nabierze kameralnego charakteru – oświetlone będą bowiem tylko te miejsca, na które bezpośrednio pada światło, pozostałe pozostaną w cieniu. To rozwiązanie może się sprawdzić w przypadku wielu źródeł światła rozmieszczonych w taki sposób, że zapalone razem dadzą wystarczająco dużo światła, by oświetlić całe pomieszczenie.
Pamiętajmy również o odpowiedniej żarówce. Do odpoczynku lepiej sprawdzi się światło ciepłe, o wartości około 2700K. Kolor określany jako zimny biały o wartości 4000K najmniej zmienia kolorystykę pomieszczenia, jednak lepiej sprawdzi się na przykład do czytania lub jako oświetlenie stołu. Dzięki zastosowaniu kilku różnych źródeł światła o odmiennej temperaturze barwowej będziemy mogli dopasować oświetlenie do aktywności. Do jedzenia będziemy mogli wówczas zapalić światło białe, a do relaksu po kolacji żółte i bardziej przyciemnione.