Audyt finansowy – na czym polega?
Prowadzenie firmy to szereg do wypełnienia zadań, które czasami bywają bardzo skomplikowane, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie finansowe, podatkowe czy kadrowe. To również konieczność sporządzania sprawozdań z działalności firmy, które bywają weryfikowane przez biegłych rewidentów, w ramach usług świadczonych przez profesjonalne biura rachunkowe. Audyt finansowy, bo tak nazywa się to badanie ma na celu określenie faktycznego stanu finansowego przedsiębiorstwa. Na czym dokładnie polega? Kiedy się go przeprowadza?
Finanse pod kontrolą
Audyt finansowy to badanie sprawozdania finansowego danej firmy, czyli jej kondycji finansowej. Przeprowadzane przez biegłego rewidenta prace polegają na wydaniu pisemnej opinii dotyczącej zgodności poddawanego weryfikacji dokumentu z prawidłowo prowadzonymi księgami, z zasadami rachunkowości, z przepisami prawa obowiązującego w naszym kraju oraz w kontekście rzetelnego i jasnego przedstawienia sytuacji majątkowej i finansowej przedsiębiorstwa z uwzględnieniem wyniku finansowego zawartego w sprawozdaniu.
Wiele słyszy się o wykrywanych przy pomocy audytu nieprawidłowościach w funkcjonowaniu instytucji publicznych czy prywatnych firm, dlatego kojarzony jest głównie z niepożądanym działaniem. Jednakże oprócz analizy poprawności zarządzania, audyt zawiera również propozycje wprowadzenia zmian zwiększających efektywność, wskazówki odnośnie poprawy organizacji oraz określa dalsze szanse na rynku lub zagrożenia ze strefy ekonomicznej.
-mówią specjaliści z biura księgowego Dekret24 zajmujący tego typu czynnościami.
Audyt to proces wieloetapowy. Sprawdzeniu podlega m. in. system ewidencji, sposób rejestracji operacji gospodarczych, poprawność prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz formalności związane z podatkiem od usług i towarów.
Kto podlega sprawdzeniu?
Obowiązek poddania się badaniu sprawozdania finansowego określa ustawa o rachunkowości. Według niej są to:
- Banki – krajowe, oddziały banków zagranicznych, instytucje kredytowe
- Zakłady ubezpieczeń
- Zakłady reasekuracji
- Jednostki działające na podstawie przepisów o obrocie papierami wartościowymi oraz funduszach inwestycyjnych, w tym organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych
- Spółki akcyjne
- Przedsiębiorstwa zatrudniające na pełny etat więcej niż 50 pracowników,
- Przedsiębiorstwa których dochód netto przekracza 5 milionów euro
- Przedsiębiorstwa, których suma aktywów na koniec danego roku obrotowego przekracza 2,5 miliona euro.
Obecnie wielu właścicieli prywatnych firm decyduje się na dobrowolne poddanie się audytowi finansowemu. Motywacją dla nich jest poprawa jakości i efektywności swoich działań, kontrola finansów pozwalająca na sprawne funkcjonowanie oraz ogólne usprawnienie organizacji pracy. Dokument ten bowiem staje się potwierdzeniem wiarygodności firmy, co ma niebagatelnie znaczenie w kontekście pozyskiwania nowych oraz kontynuowania współpracy z obecnymi klientami. Jak mówią specjaliści z Dekret24, w myśl znanego stwierdzenia, audyt przede wszystkim leczy gdyż rozwiązuje problemy, ale jego zadaniem jest również zapobieganie wystąpienia nieprawidłowości w przyszłości.