Co to jest Wewnątrzwspólnotowe Nabycie Towarów?
Prowadzenie działalności gospodarczej oznacza coraz częściej również zawieranie transakcji z podmiotami, które swoją siedzibę mają w innym państwie należącym do Unii Europejskiej. Warto pamiętać, że w takich przypadkach możemy mieć do czynienia z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów, co rodzi określone skutki prawno-podatkowe, jeżeli chodzi o podatek od towarów i usług.
Czym jest wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów?
Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT) to zdarzenie gospodarcze, które jest ściśle zdefiniowane w obowiązujących regulacjach podatkowych. Zgodnie z nimi będzie to nabycie prawa do rozporządzania konkretnymi towarami pozyskanymi w ramach przeprowadzonej transakcji jako ich właściciel. Dobra będące przedmiotem WNT są w wyniku dokonanej dostawy wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium państwa członkowskiego, gdzie rozpoczęła się wysyłka lub transport realizowane przez podmiot dokonujący dostawy, nabywcę towarów lub jest wykonywany na ich rzecz. Z WNT mamy do czynienia wówczas, gdy podatnikiem jest zarówno nabywca, jak i sprzedawca towaru. Proces ten wymaga rozliczenia podatku VAT związanego z transakcją. Pomocą przy naliczeniu podatku w ramach WNT służy Biuro Rachunkowe BUR z Wołomina. Jest to o tyle istotne, że w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów możliwe są liczne wyłączenia.
Jak rozlicza się wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów?
Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów jest opodatkowane podatkiem od towarów i usług (VAT). W przypadku WNT opodatkowaniu podlega czynność nabycia towarów, a rozliczenie transakcji pod tym kątem jest przeprowadzane w kraju, w którym towary znajdują się w momencie zakończenia procesu ich wysyłki lub transportu. Mechanizm ustalenia zobowiązania podlega na samonaliczeniu podatku w ramach tzw. obciążenia odwrotnego realizowanego przez nabywcę. Obowiązek podatkowy pojawia się w momencie wystawienia faktury VAT, co nie może nastąpić później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano tej dostawy. Rozliczenie VAT następuje na zasadach ogólnych – podatnik odlicza podatek naliczony w wysokości rozliczonego podatku należnego, według wartości brutto wykazanej na otrzymanej fakturze. Może ona być powiększona o poniesione wydatki związane z nabyciem towarów – cła, opłaty, koszty transportu, prowizje. Biuro Rachunkowe BUR z Wołomina specjalizuje się w usługach księgowych, a także zajmuje się doradztwem podatkowym, w tym w zakresie podatku VAT.