Różnice między księgowością pełną i uproszczoną
Niemal pierwszą rzeczą, jaką musi zrobić każdy świeżo upieczony przedsiębiorca, jest wybór formy prowadzenia księgowości w swojej firmie. Do wyboru ma on dwie opcję, księgowość pełną oraz uproszczoną. Czym różnią się te dwie metody oraz jak podjąć właściwą decyzję, aby nie żałować w przyszłości? Księgowość pełna i uproszczona — przeczytaj artykuł i poznaj różnice.
Czym jest księgowość pełna?
Księgowość pełna polega na zapisie wszystkich operacji handlowych, zarówno zakupu jak i sprzedaży towarów i usług w szczegółowy i precyzyjny sposób w księgach handlowych. W związku z tym wiąże się ona z większymi kosztami niż w przypadku uproszczonej metody. Dodatkowo wymaga także odpowiedniego doświadczenia i wiedzy, dlatego też prowadzenie jej zlecane jest najczęściej biurom rachunkowym. Pełna księgowość, jak sama nazwa wskazuje, daje także całkowity obraz sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, dzięki temu możliwa jej stałe kontrolowanie oraz planowanie przyszłości firmy na podstawie danych z ubiegłych lat.
Na czym polega księgowość uproszczona?
Księgowość uproszczona z kolei opiera się na prostych zasadach. Może być prowadzona w formie:
- Księgi Przychodów i Rozchodów, gdzie biuro rachunkowe notuje wszelkie przychody wydatki na podstawie dostarczonych przez klientów dokumentów,
- karty podatkowej, z której mogą skorzystać wyłącznie wskazane przez ustawę o rachunkowości rodzaje działalności, pozwala odprowadzać podatek od przychodów,
- ryczałtu ewidencjonowanego, w którego przypadku podatek jest płacony od przychodów, a nie od dochodów jak we wcześniejszych formach. Podobnie jak z karty podatkowej z ryczałtu mogą korzystać tylko przedsiębiorcy prowadzący wybrane rodzaje działalności.
Księgowość uproszczona jest o wiele prostsza i popularniejsza, jeśli chodzi o ewidencję kosztów i przychodów, nie pozwala jednak uzyskać pełnego obrazu sytuacji finansowej firmy.
Od czego zależy forma prowadzenia księgowości w firmach?
Wybór między księgowością pełną i uproszczoną nie zawsze jest jednak dobrowolny, istnieją bowiem takie formy działalności gospodarczej, które obligatoryjnie zmuszone są do wybranego wskazanego przez Państwo rozwiązania. O szczegóły tej kwestii postanowiliśmy zapytać jednak księgowego z firmy Moje Podatki Biuro rachunkowe działającej w Grodzisku Mazowieckim.
Wybór formy prowadzenia księgowości, dla przyszłych przedsiębiorców jest zawsze nie lada wyzwaniem. W niektórych przypadkach są oni jednak pozbawieni możliwości decydowania o tym i muszą prowadzić pełną księgowość. Zalicza się do nich między innymi przedsiębiorstwa prowadzone jako spółki komandytowe, komandytowo- akcyjne, akcyjne oraz z ograniczoną odpowiedzialnością, a także firmy, które osiągnęły przychody w skali roku wynoszące co najmniej 2 000 000 euro. W pozostałych przypadkach przedsiębiorcy mogą dobrowolnie wybrać pełną księgowość lub zdecydować się na uproszczoną formę w zależności od własnych preferencji.
Warto także dodać, że decyduje o tym, jak prowadzona ma być księgowość w firmie najlepiej skonsultować zawsze z doświadczonymi specjalistami z biura rachunkowego, którzy dokładnie przedstawią wszystkie zalety i wady danego rozwiązania i pomogą podjąć odpowiednią decyzję. Dzięki temu jedna ze stresujących części zakładania własnej firmy stanie się przyjemniejsza.