Kompleksowa księgowość to złożona, ale niezwykle dokładna metoda ewidencjonowania i analizowania transakcji finansowych konkretnego przedsiębiorstwa. Pozwala ocenić sytuację firmy i szczegółowo zaplanować jej budżet. Prowadzenie takiej księgowości wymaga dużej wiedzy i specjalnych kwalifikacji, dlatego zadanie to powierza się doświadczonym księgowym i sprawdzonym instytucjom. Pełna księgowość opiera się na szczegółowej ewidencji wszystkich przychodów i wydatków danej firmy. W ramach kompleksowej księgowości ewidencjonowane będą wszystkie świadczenia gospodarcze zachodzące w przedsiębiorstwie.
Skład pełnej księgowości
W księdze finansowej księgowane są wszystkie operacje finansowe. Zajmuje się również inwentaryzacją całego majątku firmy oraz przygotowywaniem sprawozdań finansowych za rok obrotowy. W tego typu sytuacji księgowej zachowana zostanie również karta płac pracowników. Opiera się na wykorzystaniu ksiąg rachunkowych, które obejmują:
- zestawienia sald kont ksiąg pomocniczych,
- konta księgi głównej,
- dziennik,
- wykaz składników aktywów i pasywów
- konta ksiąg pomocniczych,
- zestawienie obrotów i sald księgi głównej.
Prowadzenie pełnej księgowości w firmie jest możliwe dzięki założonym specjalnym kontom - analitycznym i syntetycznym. Tego typu usługi prowadzi między innymi Wadowickie Centrum Rachunkowości, które prowadzi Krzysztof Kleszcz.
Dla kogo pełna księgowość?
Często mówi się, że
pełna księgowość dotyczy tylko firm. To nie jest do końca prawda. Obowiązek ten reguluje „Prawo o rachunkowości”, a dokładniej art. 2 ust. 1. Wśród nich czytamy, że księgi rachunkowe muszą prowadzić następujące osoby: spółki komandytowe, spółki komandytowo-akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcyjne. Ponadto konieczność prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych obejmuje również osoby fizyczne, spółki jawne, spółki cywilne założone przez osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku, pod warunkiem, że ich dochód w roku poprzednim osiągnął równowartość 2 000 000 euro w złotych. Limit obliczany jest w oparciu o średni kurs NBP z pierwszego roboczego dnia października. Tym samym w tym roku wyniesie 8 746 800 zł, co oznacza wzrost o około 188 000 zł w stosunku do roku poprzedniego.
Zalety pełnej księgowości
W większości przypadków będzie mowa o złożoności pełnej księgowości, która zajmuje dużo czasu, co powoduje, że koszt takiego rozliczenia jest znacznie wyższy niż koszt księgi przychodów i rozchodów. Okazuje się jednak, że księgi rachunkowe mogą również przynieść firmie wiele korzyści. Przede wszystkim dzięki skrupulatnemu rozliczeniu firmy można uzyskać dokładne informacje o przepływie środków i transakcjach osobistych. Dokładna wycena majątku firmy to szansa na zrozumienie stanu finansowego firmy, obliczenie płynności finansowej i stały monitoring wszystkich działań. Dzięki temu firma staje się bardziej przejrzysta, co przekłada się na większą reputację dla jej potencjalnych partnerów biznesowych.