Czym jest "żółta karta" w Danii?
Coraz więcej Polaków decyduje się na życie w Danii. Kraj ten oferuje wiele możliwości, takich jak lepsze wynagrodzenie czy krótszy tygodniowy czas pracy. Duński system opieki zdrowotnej uznawany jest za jeden z najefektywniejszych w Unii Europejskiej. Dokumentem uprawniającym Polaków do korzystania z usług duńskiej służby zdrowia jest tzw. żółta karta. Sprawdź, jak ją uzyskać i w jaki sposób z niej korzystać.
Do czego potrzebna jest żółta karta?
Karta ubezpieczenia zdrowotnego, czyli tzw. żółta karta to bardzo ważny dokument, który używany jest głównie do potwierdzenia prawa do bezpłatnej opieki lekarskiej oraz hospitalizacji na terenie Danii. W razie wypadku lub zachorowania osoby, które nie posiadają karty ubezpieczenia zdrowotnego, zostaną obciążone rachunkiem za wizytę.
Posiadanie żółtej karty świadczy także o tym, że pobyt w Danii jest legalny. Znajdują się na niej takie dane jak imię, nazwisko i adres właściciela oraz jego numer CPR. Dzięki tym informacjom karta używana jest także do potwierdzania tożsamości w wielu innych instytucjach, jak np. w czasie odbioru paczki na poczcie.
Dokument ten pozwala także na wypożyczanie samochodów na terenie Danii czy korzystanie z usług duńskich bibliotek. Dzięki niej możliwe jest także wyrobienie nemID, który pozwala na logowanie się do bankowości internetowej czy też rządowych stron internetowych.
Jak ubiegać się o żółtą kartę w Danii?
W przypadku, gdy karta ma być wyrabiana po raz pierwszy, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie pomocy specjalistów, którzy świadczą usługi w tym zakresie, jak np. E. Thomsen Biuro rachunkowe. Bowiem ubieganie się o wydanie żółtej karty musi być poprzedzone kilkoma czynnościami. W pierwszej kolejności należy złożyć wniosek o zarejestrowanie swojego pobytu na terenie kraju. Rejestracja pozwoli ubiegać się o nadanie numeru CPR (Det Centrale Personregister). Numer ten można porównać do polskiego numeru PESEL.
Dopiero kiedy jesteśmy w posiadaniu numeru CPR możemy złożyć wniosek o kartę ubezpieczenia zdrowotnego, czyli tzw. żółtą kartę. Karta ubezpieczenia nie jest wydawana w dniu złożenia wniosku, ale jest wysyłana pocztą do miejsca zamieszkania.
Jeśli żółta karta jest wyrabiana po raz pierwszy, urząd nie pobiera za nią opłaty. Podobnie sytuacja wygląda w chwili, kiedy zmieniamy miejsce zamieszkania lub nazwisko. Za nową kartę ubezpieczenia zdrowotnego nie zapłacimy także wtedy, kiedy nastąpi odgórna zamiana lekarza rodzinnego. Jeśli jednak zgubiliśmy lub uszkodziliśmy swoją żółtą kartę, za jej ponowne wyrobienie będziemy musieli zapłacić 210 DK.