Dobre biuro rachunkowe w Gdańsku - czym powinno się cechować?
Na terenie Gdańska działa ponad 50000 różnego rodzaju przedsiębiorstw, a każdego miesiąca otwiera się kilkadziesiąt kolejnych. Wśród nich większość stanowią niewielkie spółki, bądź firmy w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Spora część z tych podmiotów nie posiada własnych działów księgowo-kadrowych i woli korzystać z usług zewnętrznych biur rachunkowych. Sprawdźmy zatem, na co zwrócić uwagę poszukując takiego biura w Gdańsku?
Jakie są zalety księgowości zewnętrznej?
Najważniejszą zaletą skorzystania z usług zewnętrznego biura rachunkowego jest brak konieczności organizacji własnej komórki do spraw księgowych, podatkowych i kadrowych. Trzeba bowiem pamiętać, że każda firma bez względu na wielkość i rodzaj wykonywanej działalności ma obowiązek prowadzenia księgowości. Czasami dopuszczalna jest księgowość uproszczona, ale w innych przypadkach np. spółek prawa handlowego mamy do czynienia z bardzo rozbudowaną i skomplikowaną księgowością.
Ponadto dynamicznie zmieniające się przepisy sprawiają, że wielu przedsiębiorców, zamiast skupić się na własnym biznesie, poświęca czas na zapoznawanie się z aktualnie obowiązującymi przepisami. To między innymi do nich swoją ofertę kieruje Biuro Rachunkowe FAL-MAX z Gdańska, które proponuje pakiet usług księgowych obejmujących m.in. prowadzenie ksiąg rachunkowych, sporządzanie rocznych sprawozdań finansowych, a także składanie do urzędu skarbowego i ZUS-u wszystkich wymaganych deklaracji.
Czym kierować się przy wyborze biura rachunkowego?
Znalezienie biura rachunkowego, które w sposób rzetelny i profesjonalny zajmie się księgowością firmową, warto rozpocząć od sprawdzenia zakresu usług, jakie dane biuro oferuje. Z punktu widzenia przedsiębiorcy, najlepiej wybrać takie, które proponuje obsługę kompleksową. W takim przypadku to biuro rachunkowe reprezentuje nas przed urzędem skarbowym, składając w naszym imieniu deklaracje VAT-7, VAT -UE, czy plik JPK-VAT, a także zajmuje się sprawami płacowo-kadrowymi, czyli obsługą zatrudnionych w firmie pracowników.
Równie ważną kwestią przy wyborze biura księgowego, jest sposób komunikacji. Trzeba bowiem pamiętać, że to my musimy przekazywać do biura dokumenty np. faktury zakupu i sprzedaży. Na podstawie przesłanych dokumentów biuro rachunkowe poprowadzi za nas m.in. księgę handlową KSH, książkę przychodów i rozchodów KPIR, ryczałt ewidencjonowany, ewidencje VAT, ewidencje środków trwałych itp. Im więcej kanałów komunikacji udostępnia swoim klientom biuro, tym lepsza i efektywniejsza współpraca z przedsiębiorcami.