Finanse w przedsiębiorstwie. Dlaczego warto być uczciwym płatnikiem?
Głównym celem prowadzenia działalności gospodarczej jest generowanie zysków. Zatem wszystkie działania realizowane przez przedsiębiorstwo sprowadzają się do finansów. I choć prowadząc firmę, koncentrujemy się na uzyskaniu jak największych dochodów, aby je osiągnąć, będziemy musieli ponieść pewne wydatki. Niektórzy przedsiębiorcy ulegają pokusie ograniczania ich w nieuczciwy sposób, np. przez unikanie terminowego regulowania zobowiązań. Dlaczego taka taktyka się nie opłaca?
O sukcesie przedsiębiorstwa możemy mówić wtedy, gdy firma utrzymuje się na rynku przez kilka lat, na przestrzeni których nie tylko przynosi zyski, ale też rozwija się i buduje pozytywny wizerunek wśród klientów oraz kontrahentów. Oznacza to konieczność dopasowania się do dzisiejszej rzeczywistości polskiego biznesu, która opiera się na zasadach etyki.
Etyka w biznesie – zadbaj o PR swojej firmy
Zagadnienie etyki w biznesie jest nierozłącznie związane z publicznymi relacjami przedsiębiorstw. Sposób postępowania firmy ze swoimi klientami, ale także pracownikami i kontrahentami powinien zawsze być zgodny z obowiązującymi wartościami etycznymi. Większość z nich sformułowana jest w manifestach CSR (Społecznej Odpowiedzialności Biznesu). W tym tekście skupimy się wyłącznie na zasadach bezpośrednio związanych z zarządzaniem firmowymi finansami.
Etyczne postępowanie w kontekście finansów dotyczy przestrzegania obowiązujących przepisów prawnych oraz reguł wynikających z norm społecznych. Etyczne przedsiębiorstwo to takie, które działa przejrzyście i odpowiedzialnie, a przede wszystkim nie czerpie korzyści z postępowania wbrew obowiązującym regułom lub ze szkodą dla osób postronnych i otoczenia. W praktyce oznacza to, że prowadząc finanse, przedsiębiorca nie uchyla się od regulowania swoich zobowiązań wobec pracowników, klientów, kontrahentów i państwa.
Finanse w zgodzie z etyką – trudne, ale ważne zadanie
Jak wspomnieliśmy już we wstępie, siłą napędową funkcjonowania przedsiębiorstw jest wizja zysków. Niestety, prowadząc firmowe finanse i planując kolejne budżety, w pierwszej kolejności należy skupiać się na zobowiązaniach. Najważniejsze z nich to wypłaty dla pracowników, zobowiązania wobec wspólników, podatki, ZUS i wszelkie opłaty stałe (np. czynsz za lokal, leasing, abonament telefoniczny, Internet).
Przedsiębiorcy, którzy nie wypłacają pensji swoim pracownikom, unikają opodatkowania, zalegają ze składkami ZUS lub nie opłacają faktur, nie mają szans na przetrwanie na rynku. W Polsce istnieje szereg łatwo dostępnych metod na sprawdzenie uczciwości przedsiębiorstw, z których mogą korzystać wszyscy, zarówno potencjalni klienci, kandydaci do pracy i ewentualni kontrahenci. Firmy, znajdujące się w Rejestrze Dłużników Biura Informacji Gospodarczej, nie mają praktycznie żadnych szans na znalezienie istotnych klientów, stanowią bowiem zagrożenie dla potencjalnych inwestorów i kontrahentów.
Zupełnie inaczej wygląda sytuacja uczciwych płatników i firm, które aktywnie kultywują dobre praktyki w przedsiębiorstwach – przekonuje nasz rozmówca z Programu Solidna Firma. Etyczne postępowanie wobec otoczenia okazuje się ważnym czynnikiem budującym wizerunek firmy. To, czy dana firma postępuje uczciwie, jest istotne nie tylko w relacjach B2B, ale także w perspektywie relacji z klientami detalicznymi.
Uczciwość w zarządzaniu finansami jest też jednym z kryteriów umożliwiających przedsiębiorstwom uzyskanie Certyfikatu Solidnej Firmy. Ponieważ takie wyróżnienia otrzymują wyłącznie najlepsi przedsiębiorcy, posiadanie certyfikatu uczciwości w znaczący sposób wpływa na wizerunek firmy, a przez to przyczynia się do wzrostu jej atrakcyjności w oczach potencjalnych klientów, wspólników i pracowników.
Podsumowując, uczciwość i etyczne działanie jest najlepszą strategią budowania firmy. Służy nie tylko bezpieczeństwu oraz stabilności finansowej przedsiębiorstwa, ale także tworzeniu pozytywnego wizerunku na rynku i nawiązywaniu nowych, wartościowych relacji.