Jak powinna być prowadzona księgowość fundacji?
Księgowość fundacji jest obowiązkiem i polega na przygotowywaniu corocznego bilansu, czyli sprawozdania finansowego. Księgowi muszą prowadzić także dokumentację oraz księgi finansowe Dzięki temu można uzyskać czysty obraz finansowy stowarzyszenia i utrzymać porządek w dokumentach. O czym pamiętać prowadząc księgowość fundacji?
Księgowość fundacji – na czym polega?
Księgowość fundacji należy prowadzić zgodnie z ustawą o rachunkowości, a więc na podstawie dokumentacji i ksiąg finansowych. Fundacja ma także obowiązek sprawozdawczy przed urzędem skarbowym oraz ZUS. Księgowość fundacji może być prowadzona na kilka sposobów. Do wyboru jest m.in. wolontariat, zatrudnienie lub zlecenie tej czynności podmiotom zewnętrznym. Polityka finansów fundacji zgodnie z ustawą o rachunkowości powinna zawierać m.in. rozplanowanie kont bankowych, obieg dokumentów, ewidencjonowanie środków trwałych, czy też informacje o sposobie księgowania kosztów z roku poprzedniego, ale realizowanych w następnym roku. Organizacje mają także obowiązek składania corocznego sprawozdania finansowego. Część z nich powinna również sporządzać sprawozdanie merytoryczne.
Komu zlecić prowadzenie księgowości fundacji?
Prowadzenie księgowości fundacji to skomplikowane zadanie, które wymaga znajomości przepisów prawa i doświadczenia. Często stowarzyszenia po prostu nie stać na zatrudnienie księgowej, ponieważ generuje to niemałe koszty. Z pomocą przychodzi outsourcing usług księgowych, który zapewnia kompleksową obsługę i atrakcyjne ceny. Polega na zleceniu księgowości zewnętrznym firmom. Dzięki temu zyskuje się znaczną oszczędność czasu, który trzeba by przeznaczyć na poszukiwanie i przeszkolenie nowych pracowników. Dlatego też biuro rachunkowe KONTO we Wrocławiu oferujące outsourcing usług księgowych, który cieszy się tak dużym zainteresowaniem wielu stowarzyszeń.
Zalety outsourcingu usług księgowych
Outsourcing usług księgowych to w przypadku fundacji jedno z korzystniejszych rozwiązań na prowadzenie rzetelnej księgowości. Dużą zaletą jest przede wszystkim możliwość ponoszenia stałych opłat miesięcznych. Dzięki temu nie trzeba martwić się o organizację budżetową i kontrolowaniu kosztów zatrudnienia księgowego. Wydatki poniesione na usługi outsourcingu podlegają także odliczeniu od podstawy opodatkowania. Fundacja zyskuje także zabezpieczenie przed ryzykiem popełnienia ewentualnych błędów przez wewnętrznego księgowego. Warto więc decydować się na profesjonalne usługi outsourcingu księgowego fundacji.