Jak prowadzić księgi rachunkowe?
Czym są księgi rachunkowe?
Księgi rachunkowe to system ewidencji, który jest stosowany od setek lat. W Polsce były prowadzone już w średniowieczu i warto wiedzieć, że z początku kupcy prowadzili je na własny użytek. Również dzisiaj nie jest to jedynie widzimisię urzędników, ale przydatne narzędzie, które pozwala trzymać pieczę nad swoimi finansami. Potocznie księgi rachunkowe nazywa się pełną księgowością i usługa ta znajduje się w ofercie większości biur rachunkowych. Na podstawie ksiąg rachunkowych można przeprowadzić rzetelną analizę finansową danego przedsiębiorstwa. Jak prowadzić księgi rachunkowe, aby mieć pewność, że nie popełni się błędów? Niestety nie ma na to jednego sprawdzonego sposobu. Jeśli obawiasz się, że nie masz wystarczającej wiedzy i doświadczenia – zawsze lepiej poprosić o pomoc kogoś, kto je posiada.
Jakie zasady muszą spełniać?
Bardzo ważne jest, aby księgi rachunkowe były prowadzone rzetelnie, bezbłędnie oraz sprawdzalnie. Liczy się również systematyczność. Istnieje kilka zasad, które muszą spełniać księgi rachunkowe:
- wszystkie zapisy muszą być udokumentowane w taki sposób, aby możliwa była identyfikacja dowodów,
- zapisy należy porządkować chronologicznie i systematycznie uzupełniać wszystkie informacje,
- do ksiąg rachunkowych powinien być stały dostęp w dowolnym momencie, a wszystkie zapisy powinny być ujęte w formie zrozumiałych i kompletnych informacji.
Zasady te dotyczą zarówno księgowości tradycyjnej, jak i elektronicznej. Pamiętaj, że nawet prowadząc księgowość elektroniczną, można popełnić wiele błędów, dlatego nigdy nie należy uzupełniać ksiąg w pośpiechu. Jednym z częstych błędów jest brak systematyczności i to właśnie w tej sytuacji pojawia się wiele pomyłek.
Co grozi za nieprawidłowe prowadzenie ksiąg?
Samodzielne prowadzenie ksiąg rachunkowych to ogromne ryzyko, dlatego o wiele lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalistów np. Biura Rachunkowego Marioli Skórzyńskiej-Ostatek. Nawet najmniejszy błąd może nieść za sobą duże konsekwencje. Sąd może nałożyć na przedsiębiorcę karę grzywny w wysokości nawet 720 stawek dziennych! Jest to ogromna strata pieniędzy, które mogą zostać przeznaczone na rozwój firmy. Wobec tego nie warto kombinować na własną rękę i lepiej powierzyć księgowość komuś, kto dopilnuje wszelkich formalności.