Materiał Partnera
Jak sfinansować zakup mieszkania?

Jak sfinansować zakup mieszkania?

Rynek nieruchomości jest w ciągłym rozwoju. Każdego roku deweloperzy sprzedają coraz więcej mieszkań, a największą popularnością cieszą się właśnie te oferowane na rynku pierwotnym. Statystyczny Polak inwestuje w pierwszą nieruchomość w wieku 27 lat. Patrząc na wszystkie kraje unijne, jest to stosunkowo wcześnie. Nie wszyscy mają więc szansę, by nabyć mieszkanie za gotówkę. Warto poznać więc inne możliwości finansowania własnych „czterech kątów”.

Mieszkanie dla młodych

Kredyt dla młodych to dzisiaj lepsza opcja aniżeli wynajmowanie mieszkania. Miesięczne raty swoją wartością są zbliżone do kosztów, jakie każdego miesiąca należy ponosić z tytułu wynajmu, za to korzyścią jest fakt, że kredyt spłaca się za własną nieruchomość.

Kredyt dla młodych jest opcją dla tych, którzy nie posiadają oszczędności, ale za to cieszą się wysokimi zarobkami i dobrą zdolnością kredytową. Tego rodzaju zobowiązania można zaciągać samodzielnie, wraz z partnerem albo małżonkiem. Zdolność kredytowa wzrasta, jeśli o taki kredyt ubiega się więcej niż jedna osoba.

Kredyt hipoteczny nadal cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród Polaków. I chociaż banki stawiają coraz większe ograniczenia, to nadal kredyt dla młodych jest jedyną szansą, by móc cieszyć się własnym gniazdkiem. Kredyt hipoteczny zawierany jest najczęściej na 30 lat, a młodzi wpłacają przeważnie około 20% wkładu własnego, by w ogóle takie zobowiązanie móc uzyskać.

Mieszkanie na kredyt                                                                                  

Mieszkanie za gotówkę nie jest dostępne dla wszystkich. Najczęściej tego rodzaju opcję wybierają osoby, które już posiadają nieruchomość i planują ją sprzedać, by pozyskać środki na nowe lokum. Niezwykle rzadko taki proces widoczny jest wśród młodych, którzy dopiero startują w dorosłe życie. W ich przypadku o wiele częściej mieszkanie nabywane jest przy wsparciu ze strony banków, chociaż w niewielkiej części.

Eksperci rynku finansowego potwierdzają, że wzrasta liczba mieszkań nabywanych bez wsparcia finansowego ze strony banków, czyli za gotówkę. Wpływ na to ma bogacenie się polskiego społeczeństwa. Zarabiamy coraz więcej i wreszcie mamy możliwość generowania oszczędności. Wzrosła również świadomość finansowa Polaków w kwestii konieczności inwestowania nadwyżek pieniędzy. Nieruchomości są jednym z korzystniejszych rozwiązań lokowania „zaskórniaków”.

Mieszkanie za gotówkę

Warto podkreślić, że młodzi mają dzisiaj ułatwiony start w dorosłe życie, bo banki traktują tę grupę docelową ulgowo. Stawiają na młodych, ponieważ to oni wykazują największą lojalność. Poza tym raz zaciągnięte zobowiązanie w jednym banku gwarantuje pozyskanie klienta na długie lata. W młodych tkwi też doskonały potencjał, to przecież oni rozwijają swoje kariery i zarabiają coraz więcej, tym samym wykazują stabilną sytuację finansową.

Kategorie
Warto przeczytać
Zakładasz firmę? Rozważ skorzystanie z usług księgowych
Zakładanie własnej firmy to ważny moment i duże wyzwanie, wymagające podjęcia wielu decyzji. Sposób prowadzenia księgowości jest jednym z kluczowych wyborów w kontekście płynnego funkcjonowania przedsiębiorstwa i...
Co warto wiedzieć o zwrocie podatku?
Do końca kwietnia podatnicy mają czas na złożenie deklaracji podatkowej. Wiele osób z niecierpliwością oczekuje zwrotu podatku. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co musisz wiedzieć. Sprawdź, kiedy możesz mieć nadpłatę...
Czym się różni pełna księgowość od uproszczonej?
Osoby, które na co dzień nie specjalizują się w ewidencji księgowej, mogą zastanawiać się kiedy można prowadzić księgowość uproszczoną, a kiedy należy prowadzić pełne księgi? Podstawowym aspektem, który determinuje...
Kalkulatory
Znajdź biura rachunkowe