KPiR - kilka słów o książce przychodów i rozchodów
Każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą, jest zobowiązany do rozliczania się z urzędem skarbowym. Przepisy prawa regulują, które formy prowadzenia działalności objęte są obowiązkiem prowadzenia ksiąg rachunkowych, a w których wypadkach wystarczy prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Jak ją założyć i poprawnie prowadzić?
Kto powinien prowadzić Księgę Przychodów i Rozchodów?
Podstawą prawną regulującą wszelkie kwestie związane z zakładaniem i prowadzeniem KPiR jest Ustawa o Podatku Dochodowym od Osób Fizycznych z dnia 26 lipca 1991 roku (Dz.U. 1993 nr 90 poz. 416 Dz. U. Nr 90 poz. 416 z późniejszymi zmianami; tekst jednolity Dz. U. z 2000 roku Nr 14 poz. 176 i Dz. U. z 2000 roku Nr 104, poz.1104).
Zasady ujęte w wymienionej wyżej ustawie konstytuują, że KPiR powinna być prowadzona w sposób jasny, rzetelny i niewadliwy, strony powinny być ponumerowane, a wszelkie wpisy dokonywane w porządku chronologicznym. Rzetelność prowadzenia KPiR oznacza, że księga zawiera wpisy o wszystkich zaistniałych zdarzeniach z przypisanymi do nich kwotami bez prób zaniżania obrotów i nie zawiera wpisów o zdarzeniach, które nie miały miejsca – mówi specjalista z Biura rachunkowego Micash w Wadowicach.
KPiR mają obowiązek prowadzić: spółki jawne, partnerskie i cywilne osób fizycznych, osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą w sytuacji, gdy przychód netto ze sprzedaży w 2019 r. jest mniejszy, niż 8 746 800 zł (art. 2 ust. 1 pkt 2 i art. 3 ust. 3 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - Dz. U. z 2019 r. poz. 351; ost. zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 1680), osoby prowadzące działy specjalne produkcji rolnej (zgłosiły zamiar prowadzenia KPiR), osoby wykonujące działalność w oparciu o umowy agencyjne, osoby duchowne, które zrzekły się opłacania zryczałtowanego podatku dochodowego, a także firmy, które wybrały formę opodatkowania na zasadach ogólnych lub podatek liniowy.
Jak założyć Księgę Przychodów i Rozchodów?
W załączniku nr 1 do Ustawy o Podatku Dochodowym od Osób Fizycznych z dnia 26 lipca 1991 roku znajduje się wzór, jak powinna być prowadzona. Zgodnie z nim Księga Przychodów i Rozchodów składa się ze strony tytułowej (imię i nazwisko podatnika, nazwa firmy, rodzaj i zakres prowadzonej działalności) i łącznie z 16 kolumn. Poszczególne kolumny zawierają: liczbę porządkową; datę wynikająca z dokumentu (np. faktury); numer dowodu np. z dokumentu zakupu lub sprzedaży; nazwę kontrahenta; adres kontrahenta; określenie rodzaju przychodu bądź wydatku; przychód ze sprzedaży produktów lub usług; pozostałe przychody; suma kwot z kolumn 7 i 8; zakup materiałów i towarów; koszty uboczne związane z zakupem; kwoty wynagrodzeń brutto wypłacanych pracownikom; pozostałe koszty; suma kolumn 12 i 13; inne zdarzenia gospodarcze; koszty działalności badawczo-rozwojowej; uwagi.