Najczęstsze problemy przy rozliczaniu podatku VAT
VAT to podatek od wartości dodanej. Jest pobierany na wszystkich etapach obrotu gospodarczego. Prawo podatkowe przewiduje brak kaskadowego nakładania się VAT-u opłacanego na poszczególnych etapach dzięki temu, że odlicza się podatek uiszczony na poprzednich. Dlatego wszyscy VAT-owcy tak chętnie rozliczają ten podatek, wyczekując zwrotu. Jakie błędy popełniają najczęściej?
Niewłaściwa stawka VAT
Podstawowa stawka VAT to 23%, jednak niektóre towary i usługi są objęte niższymi stawkami w wysokości 8% i 5%, a nawet 0%. Okazuje się, że określenie tego, którą stawką objęty jest dany produkt, nastręcza przedsiębiorcom sporych trudności. Jeżeli błędnie założymy niższą stawkę, musimy liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Mogłoby to być zakwalifikowane jako oszustwo podatkowe i jako takie – bardzo surowo ukarane. Dlatego bezpiecznie jest mieć zawsze pewne informacje. Można ich szukać np. w książkach oficyny wydawniczej Unimex. Specjalizuje się ona w publikowaniu prac naukowych poświęconych tematyce finansów. W razie wątpliwości co do stawki przedsiębiorca musi przyjąć stawkę podstawową – czyli najwyższą.
Niełatwy handel międzynarodowy
Sprawa komplikuje się, gdy stronami transakcji są dwa różne państwa Wspólnoty Europejskiej. Aby móc podjąć się sprzedaży towarów i usług poza granicami Polski do krajów, gdzie obowiązuje VAT, trzeba się zarejestrować w urzędzie skarbowym. Podmioty prowadzące taką działalność muszą składać informacje podsumowujące na specjalnie do tego przeznaczonym formularzu VAT-UE. Ale uwaga! Wyłącznie za te kwartały, kiedy podatnik nabywał lub dostarczał produkty czy usługi zagraniczne. Jeżeli rozliczamy kwartał, w którym nic się nie działo – popełniamy błąd i dodajemy sobie zbędnej pracy.
Każdy kraj mu numer identyfikacyjny VAT. Podanie błędnego identyfikatora jest częstym błędem, jaki przedsiębiorcy popełniają przy rozliczaniu VAT-UE.
Niezależnie od tego, czy rozliczamy VAT krajowy czy wewnątrzwspólnotowy, kluczowe jest zachowanie zgodności informacji w rozliczeniach cząstkowych i podsumowującym. Niezgodności z rozliczeniach to spore błędy, a ich konsekwencje mogą być bardzo poważne. Aby zabezpieczyć się przed pomyłkami, trzeba być nie tylko uważnym, ale też nadążać za zmianami w prawie podatkowym – zarówno polskim, jak i wspólnotowym. Każdy dobry księgowy stale się dokształca. Książki z zakresu prawa podatkowego są wydawane na bieżąco.