Jak zmienić formę opodatkowania działalności gospodarczej?
W trakcie prowadzenia działalności gospodarczej podatnik ma prawo do jej rozszerzenia o inne branże. Może zdarzyć się sytuacja, w której wybrana wcześniej forma opodatkowania działalności gospodarczej, nie jest możliwa dla wykonywanej działalności lub po prostu zmiana okazuje się korzystniejsza. Kiedy i jak jej dokonać?
Jakie są formy opodatkowania działalności gospodarczej?
Najpopularniejszą formą opodatkowania jest rozliczenie na zasadach ogólnych. Każdy przedsiębiorca może wybrać tę opcję. Nie ma znaczenia, jaką formę działalności prowadzi. Drugą formą opodatkowania działalności gospodarczej jest podatek liniowy, który ma stałą stawkę opodatkowania – 19%. Plusem tej formy rozliczenia jest to, że podatnik nie musi płacić podatku, jeśli nie osiągnie żadnego przychodu. Natomiast dla przedsiębiorców, których dochody nie przekraczają 2 000 000 euro rocznie, przeznaczona jest forma opodatkowania jaką jest ryczałt ewidencjonowany. Warto pamiętać, że każda forma ma swoje zalety i wady.
Kiedy można zmienić formę opodatkowania działalności gospodarczej?
Wybrana na etapie zakładania działalności gospodarczej forma opodatkowania nie jest wiążąca dla całego okresu prowadzenia działalności. Istnieje możliwość zmiany formy opodatkowania. Nie można jednak tego dokonać w dowolnym momencie. Jeśli podatnik chce zmienić rodzaj rozliczenia na podatek liniowy lub ryczał, powinien to zrobić w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy w roku podatkowym przychód. Jeżeli został on osiągnięty w grudniu, powinien to zrobić do końca roku. Natomiast jeśli podatnik zmienia formę rozliczenia na zasady ogólne, musi tego dokonać do 20 stycznia.
Jak zmienić formę opodatkowania działalności gospodarczej?
Aby zmienić formę opodatkowania działalności gospodarczej, podatnik musi zaktualizować formularz CEIDG-1. Podobnie jak w przypadku zakładania działalności, można to zrobić zarówno drogą elektroniczną, jak i w stosownym urzędzie gminy. Jeśli potrzebujesz pomocy, możesz zwrócić się do ekspertów takich jak pracownicy Biura Rachunkowego BUK ze Szczecina. Warto skorzystać z pomocy specjalistów również po to, aby dobrać najlepszą formę opodatkowania zarówno na etapie zakładania działalności, jak i w trakcie jej funkcjonowania.