Co grozi za nieprowadzenie lub nierzetelne prowadzenie ksiąg rachunkowych?
Przedsiębiorcy poza zwykłą działalnością w określonej branży zobowiązani są także do wykonywania rozmaitych czynności związanych z rozliczaniem się z ZUS-em oraz urzędem skarbowym. Wśród takich zobowiązań wskazuje się również na konieczność systematycznego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Niedopełnienie lub nienależyte dopełnienie tego obowiązku grozi określonymi sankcjami karnymi. Sprawdź, jak to wygląda w praktyce!
Księgi nierzetelnie i wadliwe – wyjaśnienie pojęć
Szczegółowe wyjaśnienie wszystkich kwestii związanych z prowadzeniem ksiąg rachunkowych zostały szczegółowo omówione w aktualnie obowiązującym Kodeksie karnym skarbowym. Poruszono tam także kwestie dotyczące nierzetelności oraz wadliwości wspomnianych ksiąg. Zgodnie z prawem zatem za nierzetelnie prowadzoną księgę uznaje się taki dokument, który zawiera opis zdarzeń i transakcji niemających pokrycia w rzeczywistości. O wadliwości omawianej dokumentacji można natomiast mówić wówczas, gdy prowadzenie ksiąg rachunkowych odbywa się w sposób niezgodny z prawem. Przestępstwa nierzetelnego lub wadliwego prowadzenia księgowości uważa się za umyślne wykroczenie przeciw obowiązującemu prawu. W zależności od towarzyszących całej sprawie okoliczności taki czyn zabroniony może być popełniony z zamiarem bezpośrednim lub ewentualnym. Do wyczerpania znamion takiego czynu nie jest konieczne wystąpienie narażenia stosownych organów państwowych na uszczuplenie należnego podatku.
Kary za niewywiązywanie się z obowiązku prowadzenia księgowości
Przedsiębiorcy, którzy świadomie bądź nieumyślnie zaniedbali obowiązek prowadzenia księgowości muszą liczyć się z możliwością nałożenia na nich określonych kar. W przypadku nieprowadzenia ksiąg wyróżnia się sprawy mniejszej i większej wagi. Te pierwsze kwalifikuje się jako wykroczenia skarbowe, drugie natomiast oznaczają przestępstwo skarbowe, zagrożone karą grzywny w maksymalnej wysokości do 240 stawek dziennych. Co istotne, czyn ten musi być popełniony świadomie i dobrowolnie. Jeśli wynika on np. z niewiedzy przedsiębiorcy, wówczas taka osoba nie może zostać pociągnięta do odpowiedzialności karnej. Warto wspomnieć, że zwykle dotyczy to osób, które nie współpracują z profesjonalnym biurem rachunkowym, takim jak firma BBKL.
Natomiast nierzetelne prowadzenie ksiąg uważane jest za przestępstwo skarbowe, niezależnie od tego, czy zostało ono popełnione umyślnie, czy też nie. Urząd Skarbowy nakłada wówczas na przedsiębiorcę wysoki mandat. W przypadku, gdy sprawa trafi do sądu, może on orzec karę grzywny.