Koszty uzyskania przychodu - czym są, jak się je wylicza, co można uwzględnić?
Koszty uzyskania przychodu to ogromnie istotny parametr, zarówno w ocenie kondycji biznesowej firmy, jak i w przypadku zeznań podatkowych. W tym drugim przypadku dotyczy to zarówno przedsiębiorców, jak i pracowników na umowie o pracę, zleceniu czy umowie o dzieło.
Koszty uzyskania przychodu — jakie mają znaczenie?
Koszty uzyskania przychodu to najogólniej mówiąc wszystkie wydatki poniesione przez ciebie w celu osiągnięcia przychodów. Nie oznacza to jednak, że wszystkie poniesione przez ciebie koszty możesz odliczyć od swojego przychodu. Ustawy o podatkach dochodowych zawierają np. listę wydatków, które pomimo że zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Do takich wydatków zalicza się np. te poniesione na reprezentację lub na potrzeby osobiste podatnika. Przy stosunku pracy to na pracodawcy spoczywa obowiązek zastosowania odpowiednich kosztów uzyskania przychodu dla danej umowy. Na przedsiębiorcę spada także obowiązek uwzględnienia kosztów ponoszonych przez niego i firmę jako taką. Znaczenia nie ma tutaj, czy mowa o JDG czy o spółce.
Jak obliczyć koszty uzyskania przychodów?
Obliczenie kosztów przychodu do pewnego stopnia jest automatyczne w przypadku twoich pracowników. Określają je odpowiednie ustawy i tak na przykład w 2022 roku przy PIT online dla pracownika trzeba pamiętać, że ryczałt dotyczący stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej przy pracowniku miejscowym wynosi 250 zł przy jednej umowie. Możliwe jest podwyższenie tych kosztów na podstawie imiennych biletów okresowych na przejazdy do pracy przy założeniu, że pracodawca nie dokonał zwrotu tych kosztów. Zasada jest analogiczna przy pracowniku zamiejscowym, tylko kwota się zwiększa. Więcej kombinacji wymagają obliczenia kosztów uzyskania przychodu z tytułu opłaty licencyjnej, pracy autorskiej itp. Zmiany prawne, których dokonywano w tym roku, szerokie przeformułowanie modelu podatkowego wymagają przy rozliczeniach naprawdę dużo uważności. Z pomocą przychodzą e-pity i rozliczenia PIT przez Internet, które automatyzują obliczenia, przyspieszają je, a przede wszystkim chronią przed wieloma błędami, które można popełnić w pośpiechu.
Bardzo uważnie koszty uzyskania przychodu trzeba liczyć przy JDG. Tutaj granica między prywatnymi a służbowymi wydatkami bywa często dość cienka i trzeba na to bardzo uważać, aby podczas kontroli część twoich koszty nie została podana w wątpliwość.
Czy wszystkie twoje wydatki to koszty uzyskania?
Koszty uzyskania przychodu w przypadku działalności gospodarczej to podstawa to zmniejszenia opodatkowanej kwoty. O ile w większych firmach większość wydatków nie wzbudza wątpliwości, o tyle w przypadku JDG już musi. Czy bowiem fotel kupiony do domu, w którym również pracujesz jako copywriter to koszt uzyskania czy wydatek prywatny? Wiele zależy od interpretacji, natomiast są wydatki i zakupy, które wątpliwości nie wzbudzają, jak i takie, co do których wątpliwości można mieć naprawdę wiele. Szkolenie, nowy komputer, oprogramowanie biznesowe, program do wystawiania faktur, sprzęt do wykonywania zdjęć dla klientów — tego typu wydatki są jasne i oczywiste. Wydatki reprezentacyjne, ekspres do kawy w domu, fotel właśnie i wiele innych tego typu zakupów może przez US zostać uznana za wydatki niewliczające się do kosztów uzyskania przychodu. Musisz się z takim ryzykiem liczyć, dlatego każdy wydatek odliczany od przychodu powinien mieć niebudzące wątpliwości uzasadnienie.