Faktoring a tradycyjne źródła finansowania - porównanie korzyści i ograniczeń
W branży budowlanej czy logistyce długi terminy spłaty wystawianych faktur to norma. Jednocześnie czekanie na przelew 60 czy nawet 90 dni poważnie wpływa na płynność finansową przedsiębiorstwa. Aby w takich warunkach zyskać środki na spłatę własnych rachunków, składek ZUS, podatków czy wynagrodzeń pracowników możesz skorzystać z tradycyjnych źródeł finansowania albo wypróbować faktoring, który w ostatnich latach podbija rynek.
Tradycyjne źródła finansowania wciąż wiodą prym
Za tradycyjne formy finansowania uznawane są: kredyt obrotowy (przeznaczony na spłatę bieżących zobowiązań), linia kredytowa (możliwość zadłużenia do określonego limitu) i pożyczka (udzielana nie tylko przez banki).
Z finansowania zapewnianego przez instytucje sektora bankowego korzystają Ci przedsiębiorcy, którzy są w stanie udowodnić zdolność do zwrotu pożyczonych pieniędzy. Jeśli jednak Twoja firma istnieje krótko na rynku albo dotąd nie korzystałeś z kredytów – Twoja zdolność kredytowa staje pod znakiem zapytania. Sytuacja jeszcze bardziej się komplikuje, gdy prowadzisz działalność innowacyjną. Jeśli bank uzna, że biznes nie rokuje – może nie chcieć ryzykować udzielenia Ci wsparcia finansowego.
Dużym plusem korzystania z tradycyjnych źródeł jest natomiast rozkład rat w czasie. Czasami jest to kilka miesięcy, a innym razem kilka lat. Choć więc ubieganie się o kredyt czy pożyczkę jest czasochłonne i wymaga dostarczenia wielu dokumentów, to właśnie ze względu na ratalny system spłat jest tak popularny. Warto też dodać, że pożyczki i kredyty są niżej oprocentowane niż alternatywne formy finansowania.
Faktoring z dnia na dzień staje się coraz bardziej popularny
Faktoring to alternatywny sposób finansowania działalności przedsiębiorstwa. Funkcjonuje obok leasingu, venture capital czy sprzedaży praw do udziału w zyskach. Szturmem podbija rynek i wszystko wskazuje na to, że przekona się do niego wkrótce większość przedsiębiorców, którym zależy na płynności finansowej i stabilnym rozwoju firmy.
Faktoring wierzytelnościowy jest, w dużym uproszczeniu, sprzedażą faktur za gotówkę. Pozwala czasami nawet w ciągu kilku godzin zyskać pieniądze z tytułu wystawianych klientom faktur z odroczonym terminem płatności. To firma faktoringowa je opłaca i przejmuje komunikację z kontrahentem, a następnie odzyskuje należności.
Z usługi mogą skorzystać nie tylko duże firm, ale też mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Jest to skuteczny sposób na zapewnienie płynności finansowej, który nie obciąża przy tym bilansu firmy ani nie wpływa na zdolność kredytową, jak to ma miejsce przy korzystaniu z tradycyjnych forma finansowania.
Musisz się jednak liczyć z nieco wyższymi kosztami niż przy korzystaniu z kredytu czy pożyczki. W tym wypadku opłacasz prowizję (około 0,2–3% w skali miesiąca) i odsetki opierające się na WIBOR (dziennej stawce).
Jeśli jednak poinformujesz klientów, że współpracujesz z firmą faktoringową i to pozwala Ci za każdym razem wystawiać faktury z odległym terminem płatności – klienci chętniej będą z Tobą współpracować. Zyskają komfort, że po zakupie produktu czy skorzystaniu z usługi opłacą fakturę dopiero za dwa czy trzy miesiące.