Kredyt inwestycyjny - co warto o nim wiedzieć?
Przedsiębiorstwo, aby się rozwinąć i przynosić większe zyski, potrzebuje nakładów pieniężnych. Niestety, czasami przekraczają one możliwości właścicieli, a jednocześnie rozwój ten jest konieczny. W takim przypadku z pomocą przychodzą firmy pożyczkowe, oferujące kredyty inwestycyjne. Sprawdźmy, jakie są ich podstawowe cechy.
Celowość kredytu
Przede wszystkim, aby starać się o kredyt na rozwój firmy, należy jasno określić sobie, na co zostaną przeznaczone pieniądze. Kredyty inwestycyjne odznaczają się bowiem celowością i są udzielane przez banki w odpowiedzi na jasno określone potrzeby. Nie mogą też służyć na bieżące wydatki firmy.
Jakie obszary działalności firmy mogą zostać wsparte finansowo?
Przede wszystkim inwestycje materialne (trwałe), takie jak zakup nieruchomości i środków transportu, w szczególności samochodów firmowych. Materialne inwestycje to także różnego rodzaju sprzęt, w tym specjalistyczne urządzenia i maszyny, pozwalające na przykład na wdrożenie nowoczesnej linii produkcyjnej czy sprawną obsługę klienta.
Inwestycja może także dotyczyć środków niematerialnych i prawnych. Jeśli potrzebne jest nabycie patentów, znaków towarowych czy praw autorskich, środki z kredytu mogą pokryć ten wydatek. Pożyczka bankowa może być także przeznaczona na rozwój wiedzy właścicieli i pracowników (know-how).
Trzecim aspektem działalności firmy, który podlega finansowaniu z kredytu bankowego, jest inwestowanie. Może ono polegać na wykupywaniu własnych obligacji, jak też na zakupie papierów wartościowych i udziałów w innej firmie.
Kto może uzyskać kredyt firmowy?
W praktyce nawet posiadając jasno sprecyzowany cel, wiele firm nie uzyskuje kredytów firmowych. Procedura nie jest trudna, wymaga jednak spełnienia kilku podstawowych warunków, które warto poznać. Będąc dobrze przygotowanym do rozmów z bankiem, łatwiej jest uzyskać pozytywne rozpatrzenie wniosku. Przyjrzyjmy się zatem, jakie wymagania musi spełnić przedsiębiorca, aby uzyskać kredyt firmowy.
Przede wszystkim musi on posiadać odpowiednią zdolność kredytową. Jej wysokość uzależniona jest od wysokości kredytu, o jaki będzie wnioskował. Dlatego do składanego wniosku o dofinansowanie, warto dołączyć dokładną analizę finansową przedsiębiorstwa, udowadniającą, że posiada ono odpowiednie środki na systematyczną spłatę zaciągniętego kredytu.
Druga bardzo istotna kwestia to nienaganna historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej, a także odpowiedni wkład własny. Brak własnych środków lub zła historia, w szczególności niespłacone terminowo wcześniejsze zobowiązania, mogą zadecydować o odrzuceniu wniosku.
Ostatni element to dobrze przygotowany biznesplan, w którym określony będzie nie tylko cel inwestycji, ale również zostaną jasno przedstawione wszystkie korzyści, płynące z takiej ścieżki rozwoju firmy. Tylko słuszny cel oraz wyraźnie widoczne korzyści przekonają bank, iż warto udzielić kredytu.