Księga przychodów i rozchodów – podstawowe informacje
Proces rozliczeniowy wymaga dbałości o szczegóły oraz znajomości ważnych procedur. Przedsiębiorcy najczęściej prowadzą ewidencję księgową w formie Księgi przychodów i rozchodów. Mimo że jest to uproszczona forma rozliczeniowa, osoby zakładające firmę mogą mieć kłopoty z uporaniem się z dokumentacją i szybkim przyswojeniem istotnych reguł fiskalnych. W artykule przedstawione zostały podstawowe informacje dotyczące Księgi przychodów i rozchodów – najpopularniejszej formy prowadzenia ewidencji finansów.
Co znajduje się w Księdze przychodów i rozchodów?
Księga przychodów i rozchodów jest jedną z form prowadzenia ewidencji księgowej działalności gospodarczej, czyli księgowania różnego rodzaju dochodów i wydatków podmiotu gospodarczego. Do księgi wpisuje się przychody – będące pieniędzmi, materiałami, towarami – oraz wydatki związane z zakupem tychże towarów. Wydatkami mogą być też między innymi wypłacane wynagrodzenia. Wprowadzonym kilka lat temu przepisem jest nakaz uwzględniania w księdze kosztów prac badawczo-rozwojowych.
Tradycyjna forma prowadzenia Księgi przychodów i rozchodów w Katowicach polega na sporządzeniu ewidencji w postaci tabeli składającej się z 17 kolumn. Wpisuje się do nich m.in. datę wydatku lub przychodu, numer dowodu zakupu, dane kontrahentów, rodzaj transakcji, wartość sprzedaży, informacje o pensjach pracowników.
Kto musi prowadzić Księgę przychodów i rozchodów, a kto jest z tego zwolniony?
Księgę przychodów i rozchodów (KPiR) muszą prowadzić osoby fizyczne zajmujące się prowadzeniem pozarolniczej działalności gospodarczej, prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, które zdecydowały się na opodatkowanie działalności, wybierając podatek zgodny z zasadami ogólnymi lub podatek liniowy. Dotyczy to także spółek jawnych i cywilnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, których roczne dochody netto nie wyniosły więcej niż 2 000 000 euro. Przekroczenie limitu skutkuje nałożeniem obowiązku prowadzenia pełnych ksiąg ewidencyjnych.
Okoliczności mogące znieść obowiązek prowadzenia Księgi przychodów i rozchodów z osoby prowadzącej działalność gospodarczą to na przykład:
stan zdrowia właściciela działalności,
rozmiar i rodzaj działalności.
Zapytani o to pracownicy Biura księgowego Plus w Katowicach odpowiadają, że aby zostać zwolnionym z prowadzenia Książki przychodów, należy złożyć pisemny wniosek w urzędzie skarbowym na 30 dni przed początkiem miesiąca, w którym ma rozpocząć się zwolnienie. W innym przypadku, np. w związku z rozpoczęciem wykonywania działalności lub powstaniem obowiązku prowadzenia Książki rozchodów, wniosek składa się w ciągu 14 dni od rozpoczęcia działalności gospodarczej lub obowiązku prowadzenia KPiR.