Artykuł sponsorowany
Kto musi prowadzić pełną księgowość?

Kto musi prowadzić pełną księgowość?

Pełna księgowość jest precyzyjnym systemem ewidencji działań firmy. Dzięki niej można uzyskać pełny obraz sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Mimo to wielu przedsiębiorców decyduje się na wybór uproszczonej formy księgowości. Niektórzy jednak są zobowiązani do prowadzenia pełnej księgowości. Głównym kryterium decydującym o sposobie ewidencji jest wysokość osiąganego rocznego przychodu firmy. W jakich przypadkach przedsiębiorca jest zobowiązany do pełnej księgowości?

Na czym polega pełna księgowość? – Krótka charakterystyka

Narzędziem służącym do pełnej ewidencji działań gospodarczych są księgi rachunkowe. W ich skład wchodzi dziennik, konta księgi głównej, księga pomocnicza, zestawienia obrotów i sald oraz wykaz aktywów i pasywów. Księgowość pełna musi być prowadzona w języku polskim i w polskiej walucie. Głównym obowiązkiem przedsiębiorcy korzystającego z pełnej księgowości jest przestrzeganie zasad określonych w Ustawie o rachunkowości. Zgodnie z przepisami podmiot gospodarczy może prowadzić księgi rachunkowe samodzielnie lub powierzyć je profesjonalnym biurom rachunkowym, takim jak Biuro Rachunkowe Margo. W księdze należy umieścić informacje dotyczące roku obrotowego, okresów sprawozdawczych, wybranej metody wyceny aktywów i pasywów, a także sposobu ustalania wyniku finansowego.

Podmioty gospodarcze zobowiązane do prowadzenia pełnej księgowości

Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych jest ściśle uregulowany prawnie. Pełną księgowość prowadzić muszą osoby fizyczne, spółki jawne i cywilne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, których łączna wartość przychodów za rok obrotowy przekracza 2 miliony euro. Wielkość przychodu jest przeliczana na walutę polską i to na jej podstawie zostaje obliczona wartość całkowita.

Pełna ewidencja jest obowiązkowa także dla przedsiębiorców, którzy do tej pory korzystali z uproszczonej formy, ale zdecydowali się na przekształcenie działalności w spółkę. Prawo to dotyczy spółek kapitałowych oraz spółek osobowych prawa handlowego. Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych dotyczy też podmiotów zajmujących się działami specjalnymi produkcji rolnej. Zasada obliczania przychodu jest taka sama jak w pozostałych przypadkach.

Zalety prowadzenia pełnej księgowości

Prowadzenie pełnej księgowości jest z pewnością bardziej skomplikowane niż korzystanie z uproszczonej formy. Niemniej jednak ma też swoje zalety. Przede wszystkim, pozwala uzyskać pełny obraz rzeczywistej sytuacji finansowej firmy. Dzięki niej przedsiębiorca zyskuje wiedzę dotyczącą przychodów i kosztów. Może on dokonywać bieżącej ewidencji źródeł finansowania oraz inwentaryzacji majątku. Ma także dostęp do kart wynagrodzeń pracowników.

Kategorie
Warto przeczytać
Kompleksowa obsługa księgowa. Co obejmuje?
W zakres kompleksowej obsługi księgowej wchodzi wiele różnych usług, które świadczą tradycyjne biura księgowe oraz firmy oferujące usługi online. Obejmują one między innymi podstawowe rozliczenia podmiotów...
W jaki sposób dokonać wyboru biura księgowego
Prowadzenie firmy daje mnóstwo satysfakcji, mimo że bardzo często oznacza to pracę po kilkanaście godzin dziennie. Wie to każdy, kto choć raz spróbował tego rodzaju aktywności zawodowej. Niestety jest coś, co niektórym...
Jak zmienić formę opodatkowania działalności gospodarczej?
W trakcie prowadzenia działalności gospodarczej podatnik ma prawo do jej rozszerzenia o inne branże. Może zdarzyć się sytuacja, w której wybrana wcześniej forma opodatkowania działalności gospodarczej, nie jest możliwa...
Kalkulatory
Znajdź biura rachunkowe
Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas