PIT-11 - jak rozliczyć?
Podatki są jednym z głównych źródeł dochodów budżetowych Państwa. Nic więc dziwnego, że ograny podatkowe skrupulatnie pilnują obowiązków rozliczenia oraz złożenia przed podatników deklaracji podatkowych. Do końca kwietnia składane będą między innymi najpopularniejsze formularze PIT-36 i PIT-37. Już teraz, większość podatników powinna uzyskać od swoich płatników odpowiednio wypełniony druk PIT-11. Co z nim zrobić i jak prawidłowo rozliczyć PIT-11?
PIT-11 podstawa rozliczeniowa
PIT-11 jest, z założenia, przygotowywany przez pracodawcę. Stanowi podstawową, roczną informację o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy – między innymi na podstawie tych wiadomości można określić podatki danego podmiotu. PIT-11 wysyłany jest przez płatnika do właściwego organu podatkowego oraz otrzymywany jest przez pracowników w formie tradycyjnej lub elektronicznego e-pitu.
Generalnie, PIT-11 powinien trafić do podatników do końca lutego każdego roku, za rok poprzedzający. Jeżeli do tej pory nie otrzymaliśmy więc PIT-11, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z pracodawcą w celu jego uzyskania. Nie ma co czekać - brak dokumentu nie zwalnia od konieczności złożenia indywidualnej deklaracji podatkowej, takiej jak PIT-36, czy PIT-37. W takim wypadku, na podstawie posiadanych przez siebie informacji i tak będziemy zmuszeni wypełnić formularz PIT - z tym, że zadanie to może być zdecydowanie trudniejsze i bardziej pracochłonne.
PIT-11 jak rozliczyć
Przystępując do pracy nad PIT, zarówno tradycyjnego jak i e-pitu, najpierw każdy podmiot powinien zweryfikować, czy informacje podane w PIT-11 są prawidłowe. Ponownie należy zwrócić uwagę, że błędy popełnione przez pracodawcę, nie zwalniają podatnika z odpowiedniej skrupulatności i deklarowania do organów podatkowych wyłącznie informacji prawdziwych. PIT-11 stanowi źródło danych, na podstawie których można wypełnić własny PIT. W przypadku otrzymania kilku PIT-11, podatki będą wynikać ze wszystkich dokumentów razem.
PIT-11, czy można wykorzystać go ramach elektronicznej wersji e-pity?
Coraz większa ilość osób chce rozliczać swoje podatki w wersji elektronicznej (e-pity), korzystając z tak zwanych e-deklaracji. Reforma e-administracji pozwala na pracę na własnym komputerze i przesłanie formularza za pomocą Internetu. W tej sytuacji, nie jest ograniczeniem otrzymanie PIT-11 w formie tradycyjnej – papierowej. Mając taki dokument, nadal możemy skorzystać w opcji i możliwości, które zapewniają e-pity. PIT-11 stanowi natomiast dowód, który warto zachować razem z potwierdzeniem nadania listu poleconego lub Urzędowym Poświadczeniem Odbioru.
Podsumowanie o PIT-11
PIT-11 jest dokumentem źródłowym, co oznacza, że podatnik powinien traktować go jako bazę, czy też podstawę do przygotowania własnej, indywidualnej deklaracji podatkowej. Nie należy przesyłać go bezpośrednio do urzędu skarbowego, ani w formie tradycyjnej, ani e-pitu. Przed wykorzystaniem informacji w nim zawartych, warto skrupulatnie zweryfikować prawidłowość przygotowanych przez płatnika danych i ewentualnie je poprawić.