Podatek dochodowy z Niemiec. Jak go odzyskać?
Polacy bardzo często podejmują się różnego rodzaju pracy u naszego zachodniego sąsiada. Jeżeli osoba zatrudniona jest tam legalnie, pracodawca ma obowiązek odprowadzania odpowiednio wysokich zaliczek na podatek dochodowy. Można starać się o odzyskanie nadpłaty, a często w grę wchodzą niemałe kwoty. Jak się do tego zabrać?
Wymagane dokumenty
Aby móc rozliczyć się z niemieckim urzędem skarbowym, należy przygotować odpowiednie dokumenty. Niezbędna będzie karta podatkowa, którą zawsze wydaje tamtejszy pracodawca. Drugim wymaganym dokumentem jest zaświadczenie podatkowe, które także powinniśmy od niego otrzymać. Potrzebna będzie również kopia paszportu lub dowodu osobistego. Konieczne jest też uzupełnienie niemieckich formularzy podatkowych. Aby uwiarygodnić pobyt oraz skorzystać z przysługujących ulg podatkowych ,przydatne mogą okazać się dokumenty potwierdzające zameldowanie na terenie Niemiec, pozwolenie na pracę oraz zaświadczenie o stanie rodzinnym. Nie można zapomnieć o udokumentowaniu przebiegu zatrudnienia. Istotną informacją jest fakt, że z niemieckim urzędem skarbowym można rozliczyć się za cztery lata wstecz.
Rozliczenie indywidualne czy z małżonkiem?
Rozliczenie indywidualne dotyczy osób stanu wolnego, rozwodników i wdowców. Rozliczenie się z małżonkiem, często jest korzystniejsze dla podatnika. Jednak, aby móc z niego skorzystać, należy spełnić odpowiednie warunki. Przede wszystkim podatnik musi posiadać adres zameldowania na terenie Niemiec. Musi także przebywać lub pracować za granicą więcej niż 183 dni w ciągu całego roku podatkowego. Dodatkowo zarobki podatnika w Polsce nie mogą przekroczyć granicy 4002 euro. Rozliczenie wspólne często obliguje nas do różnego typu ulg, które w znaczący sposób mogą powiększyć kwotę zwrotu. Do najpopularniejszych należy ulga na bezrobotnego małżonka oraz zadośćuczynienie za rozłąkę z rodziną. Ponadto do zwrotu podatku można ubiegać się także o wypłacenie ekwiwalentu za niewykorzystany u niemieckiego pracodawcy urlop. Wysokość otrzymanych pieniędzy będzie proporcjonalna do naszych zarobków. Im były one większy, tym na większą gotówkę możemy liczyć.
Pomoc biura rachunkowego
Przepisy podatkowe obcego państwa mogą wydać nam się bardzo skomplikowane. Podobnie jak sama procedura uzyskania zwrotu podatku. By mieć gwarancję prawidłowo złożonych dokumentów można skorzystać z pomocy profesjonalnego biura rachunkowego takiego jak np. Bilans. Doświadczony doradca podatkowy pomoże nam załatwić wszystkie formalności. Jego wiedza przyda się także w uzyskaniu większych pieniędzy. Dobry doradca podatkowy poinformuje nas, jakie dokładnie ulgi podatkowe nam przysługują. Rozliczając się samodzielnie bardzo często nie mamy pojęcia, ile rzeczy tak naprawdę możemy odliczyć, by zyskać sprawiedliwy zwrot.