Rozpoczęcie działalności gospodarczej. O czym warto pamiętać?
Przed rozpoczęciem działalności gospodarczej warto pamiętać, aby wybrać odpowiednią formę prawną, zdecydować się na rodzaj opodatkowania, zastanowić się nad źródłem finansowania naszej działalności, a także wybrać nazwę. Długo przed rejestracją firmy w urzędzie, zastanówmy się nad zakresem działalności naszego przedsiębiorstwa oraz jego siedzibą.
O czym należy pamiętać?
Forma
W zakresie formy, do wyboru mamy działalność jednoosobową oraz spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Pierwsza oznacza, iż przedsiębiorca odpowiada ogółem swojego majątku za finansowe następstwa związane z prowadzeniem działalności.
Z kolei spółka z ograniczoną odpowiedzialnością rejestrowana jest w Krajowym Rejestrze Sądowym, a za zobowiązania finansowe odpowiada spółka do wysokości kapitału zakładowego.
Opodatkowanie
Kolejnym etapem przygotowywania się do rozpoczęcia działalności gospodarczej będzie zweryfikowanie, który rodzaj opodatkowania będzie dla nas najkorzystniejszy i jakim przepisom będziemy podlegać. Formy opodatkowania, związane z działalnością gospodarczą, to opodatkowanie w skali podatkowej 19 lub 32%, podatek liniowy 19%, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub karta podatkowa. Jeśli działalność rejestrujemy w KRS, wówczas obowiązywać nas będzie podatek CIT.
Jeśli nie jesteśmy pewni, jaką formę opodatkowania powinniśmy wybrać, zwróćmy się do doradców podatkowych z firmy Marshal Lion Consulting.
Finansowanie
Zasadniczo rozróżnia się dwa źródeł finansowania: zewnętrzne i wewnętrzne. Wewnętrzne to prywatny majątek przedsiębiorcy oraz uzyskiwane dochody, zewnętrzny to kredyty, pożyczki oraz środki publiczne.
Nazwa i zakres działalności
Zanim zarejestrujemy naszą działalność gospodarczą, zapoznajmy się z kodami Polskiej Klasyfikacji Działalności. Mają one wielopoziomową strukturę; od poziomów ogólnych, po szczegółowe podklasy, precyzujące rodzaj prowadzonej działalności. W wyborze PKD pomoże nam specjalna wyszukiwarka.
Odpowiednia nazwa jest bardzo ważna; powinna być oryginalna i jednocześnie kojarząca się z wykonywaną przez nas działalnością. W przypadku jednoosobowej działalności wystarczy imię i nazwisko właściciela, w przypadku spółek potrzebna będzie nazwa, związana z rodzajem spółki.
Siedziba
Zastanówmy się także nad siedzibą działalności. W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych najczęściej będzie to miejsce zamieszkania właściciela lub wyodrębniony lokal. Wydatki na jego utrzymanie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, jeśli używany jest on wyłącznie w celach zawodowych.
Jeśli działalność rejestrujemy w KRS, adres musi być związany z przynależnością do danego Urzędu Skarbowego.