Wyliczanie składek ZUS. Podstawowe zasady
Obowiązkiem osoby prowadzącej działalność gospodarczą jest opłacanie na siebie składek ZUS, a jeśli zatrudnia się pracowników – również za nich. Skąd jednak wiadomo, jakiej wysokości składki należy płacić? Czy są tu jednakowe stawki składek dla wszystkich płatników? Czy podobnie jak w przypadku podatków można skorzystać z ulg? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w naszym artykule.
Kto płaci składki ZUS?
Przepisy dotyczące ubezpieczeń społecznych określają, do płacenia jakich składek zobowiązani są pracownicy, zleceniobiorcy oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą. W przypadku zaniedbania tego obowiązku może grozić grzywna. O ile za pracownika składki wylicza pracodawca (lub reprezentujące go biuro księgowe), o tyle osoby będące przedsiębiorcami, nawet niezatrudniającymi nikogo, muszą zająć się tym samodzielnie lub komuś to zlecić. Wysokość składek, jakie taka osoba zapłaci, zależy głównie od tego, jaka jest podstawa wymiaru składek w danym roku.
Składki ZUS dla przedsiębiorców
Wbrew pozorom, wyliczenie składki ZUS dla przedsiębiorcy nie jest skomplikowane, zresztą pomocą służy tu sam ZUS (na jego stronie internetowej znajduje się kalkulator do obliczania najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe) oraz liczne podmioty zajmujące się obsługą kadrowo-płacową firm. Dla początkujących przedsiębiorców (pierwsze 24 miesiące prowadzenia działalności gospodarczej) korzystną opcją jest tzw. mały ZUS, czyli preferencyjna składka. Jest ona obliczana od postawy, która wynosi 30% wynagrodzenia minimalnego obowiązującego w danym roku (w 2019 roku jest to 2250 zł brutto, więc podstawa wynosi 675 zł). Przy tej podstawie obwiązują następujące składki: emerytalna (19,52%), rentowa (8%), chorobowa (2,45%), wypadkowa (1,9%). Po zakończeniu okresu preferencyjnego przedsiębiorca płaci już wyższy, pełny ZUS, którego podstawę stanowi 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia za pracę na dany rok (w 2019 roku jest to kwota 2859,00 zł brutto). Wysokość stawek w ujęciu procentowym pozostaje bez zmian.
Jak płacić ZUS na pracowników
Sytuacja ze składkami ZUS nieco się komplikuje, gdy przedsiębiorca zdecyduje się zatrudnić pracowników. Za nich również musi odprowadzać odpowiednie składki. Jak podpowiada ekspert z Biura Księgowego Plus, w przypadku pracowników stawki opłacanych składek zależą od wysokości ich wynagrodzenia brutto. Ale pamiętajmy, że funkcjonuje płaca minimalna, tym samym składki ZUS również muszą mieć minimalną wysokość. Ponadto, składki ZUS na pracownika są po części pokrywane z jego wynagrodzenia, po części ze środków pracodawcy. Oto rozkład procentowy składek: emerytalne (19,52% płacona pół na pół przez pracodawcę i pracownika), rentowa (8%, płacona przez pracownika 1,5% i pracodawcę 6,5%), chorobowa (2,45%, płacona przez pracownika) i wypadkowa (1,9%, płacona przez pracodawcę).