Czy implanty zębowe starczą na całe życie?
Wybór odpowiedniego uzupełnienia brakujących zębów dla wielu pacjentów okazuje się nie lada wyzwaniem. Implanty zębowe kojarzą się z trwałością i wygodą, nierzadko traktowane są jak inwestycja na całe życie. Jednak czy rzeczywiście możesz oczekiwać, że implanty posłużą Ci przez tyle samo lat, co naturalne zęby? Czy można coś zrobić, aby przedłużyć ich trwałość?
Jaka jest trwałość implantów zębowych?
Implanty zębowe to jedna z metod mogących pozwolić na długotrwałe przywrócenie funkcji zgryzu oraz estetyki uśmiechu. Wiele osób przed podjęciem decyzji o ich założeniu zastanawia się jednak, czy będzie musiało w przyszłości powtarzać ten zabieg. Należy zaznaczyć, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zwykle mówi się o tym, że minimalna trwałość implantów wynosi 10 lat. Warto jednak pamiętać, że w wielu przypadkach konieczna jest ich wymiana dopiero po 25, a nawet 30 latach. Części osobom mogą one wystarczyć na całe życie. Trzeba pamiętać, że trwałość implantów zębowych zależy od wielu czynników. Pytania dotyczące tego rodzaju uzupełnień możesz zadać m.in. dentyście z Oleśnicy z kliniki Mikrostoma.
Co wpływa na trwałość implantów zębowych?
Na trwałość opisywanych uzupełnień wpływa osadzenie implantu oraz jego stabilność. Błędy podczas zakładania uzupełnienia mogą prowadzić do odrzucenia implantu przez organizm lub jego uszkodzenia. Ważny jest też ogólny stan zdrowia pacjenta, w tym kondycja tkanki kostnej. Choroby takie jak cukrzyca, osteoporoza czy zaburzenia hormonalne również mogą negatywnie wpływać na zdolność organizmu do prawidłowego gojenia się rany po wszczepieniu implantu oraz na stabilność implantu w kości. Należy również pamiętać, że przed podjęciem decyzji o zastosowaniu danego uzupełnienia stomatolog powinien wykluczyć ewentualne przeciwwskazania, w tym wspomnianą cukrzycę. Tego rodzaju kwestiami związanymi z implantologią w Oleśnicy zajmują się m.in. stomatolodzy z wcześniej wspomnianej kliniki.
Warto podkreślić również znaczenie właściwej higieny jamy ustnej oraz regularnych kontrolnych wizyt u stomatologa. Profilaktyka zagrożeń, takich jak choroby przyzębia czy próchnica, oraz dbanie o czystość implantów zębowych są istotne dla zachowania funkcjonalności uzupełnień. Szczotkowanie zębów, nitkowanie oraz przestrzeganie zaleceń stomatologa mogą pozwolić na wieloletnie użytkowanie implantów bez konieczności ich wymiany.