Jak leczyć bruksizm?
Bruksizm jest schorzeniem, które dotyka coraz większą część populacji. Ze względu na to, że jego objawy pojawiają się głównie w nocy, często chory nawet nie wie, że cierpi na tą dolegliwość. Taka sytuacja może być groźna – nieleczona choroba może doprowadzić do przewlekłych stanów zapalnych i zwyrodnienia stawów skroniowo-żuchwowych. Sprawdź, jak ją rozpoznać i skutecznie wyleczyć.
Czym jest bruksizm?
Bruksizm jest chorobą o charakterze stereotypii. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest nadmierna aktywność mięśni żwacza, która prowadzi do mocnego zaciskania zębów i tarcia zębami żuchwy o zęby szczęki. Na skutek tego dochodzi do ich ścierania i łamania, a w przypadku zaawansowanego stadium choroby, pojawienia się stanów zapalnych i zwyrodnieniowych.
Zgrzytanie zębami jest schorzeniem coraz powszechniejszym. Jego objawów nie należy jednak bagatelizować. Może to doprowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak całkowite starcie koron zębowych czy rozchwianie zębów. Ponadto zaburzenia równowagi w mięśniach żwaczowych przekazywane są do mięśni potylicznych, przykręgosłupowych i okolic stawów skokowych, co może mieć wpływ na cały organizm.
Jakie są przyczyny choroby?
Przyczyny zgrzytania zębami mogą być zarówno natury zdrowotnej, jak na przykład wady zgryzu, zakażenia pasożytnicze czy braki zębowe, jak i psychicznej – stany lękowe, nerwice, nawykowe żucie gumy oraz nadmierny stres. Niekiedy bruksizm może być także uwarunkowany genetycznie.
Jak rozpoznać bruksizm?
Najbardziej charakterystyczne objawy bruksizmu występują w nocy, dlatego niektóre osoby mogą nawet nie wiedzieć, że chorują. Często martwi nas dopiero nietypowy kształt zębów, które łamią się i kruszą. Co jeszcze powinno nas zaniepokoić?
- uporczywe bóle głowy
- bóle szczęki
- bóle uszu
- częste przebudzanie się w nocy
- przykurcze mięśniowe
- powiększone mięśnie żwacza
- masywna i kwadratowa szczęka
- zaburzenia w produkcji śliny
- krwawienie przy myciu zębów
Na czym polega leczenie zgrzytania zębami?
Bruksizm nie jest łatwy do wyleczenia. Podczas terapii stosuje się różne metody, ważna jest współpraca zarówno ze stomatologami i ortodontami, jak i neurologiem oraz psychologiem. Jednym ze sposobów leczenia jest nałożenie u stomatologa tzw. szyn relaksacyjnych. Są to przezroczyste nakładki na zęby na noc wykonywane na zamówienie po pobraniu wycisku, które uniemożliwiają zaciskanie szczęki. Szyna na bruksizm stosowana jest jednak tylko w początkowej fazie choroby. Stomatolog wypełni również ubytki powstałe na skutek choroby i skoryguje źle założone plomby.
Zgrzytanie zębami można leczyć również botoksem. Jest on wstrzykiwany w mięśnie żwacza, co powoduje czasowe zablokowanie przepływu impulsów nerwowych do mięśni, które rozluźniają się. Taki zabieg jest prawie bezbolesny, a do całkowitego wyleczenia potrzeba kilku spotkań. Zaletą tej metody jest również zmiana kształtu twarzy na bardziej owalny, dzięki czemu pacjent wygląda młodziej i bardziej zdrowo. Wstrzykiwanie botoksu należy powtarzać co pół roku. Ta metoda nie jest jednak dla wszystkich – przeciwwskazaniem dla zastosowania toksyny botulinowej jest między innymi ciąża oraz zaburzenia krzepnięcia krwi.
Jeśli przyczyną choroby jest stres, pomocne będą przepisane przez lekarza leki uspokajające, treningi sportowe, relaksujące kąpiele i zmiana trybu życia. Można również czytać książki i zainteresować się nowoczesnymi metodami walki ze stresem. Czasem warto również zdecydować się na psychoterapię, która pomoże wyleczyć zaburzenia w sferze psychiki. Dzięki temu organizm będzie wypoczęty i zregenerowany, co zlikwiduje napięcie w mięśniach twarzy.