Materiał Partnera
Czy wybielanie zębów jest dla każdego?

Czy wybielanie zębów jest dla każdego?

Kto z nas nie marzy o białym uśmiechu. Szczególnie że przez lata nagromadzone przebarwienia powodują, że zęby z białych stają się żółte lub szare. Sprzyja temu także palenie papierosów, niewłaściwa dieta lub brak odpowiedniej higieny jamy ustnej. Liczne metody wybielania zębów dostępne w gabinetach stomatologicznych dają nadzieję na to, że zęby znów odzyskają swój blask. Jednak czy wybielanie zębów jest dla każdego?

 

Jak bardzo można wybielić zęby?

Uzyskanie śnieżnobiałego uzębienia nie zawsze jest możliwe. Zazwyczaj uzyskuje się efekt rozjaśnienia o kilka, maksymalnie kilkanaście odcieni. Nie da się bowiem uzyskać koloru zębów jaśniejszego od naturalnego koloru kości danej osoby. U niektórych wybielanie jest niestety mało skuteczne – szczególnie trudne do usunięcia są przebarwienia wywołane tetracykliną, antybiotykiem stosowanym w leczeniu trądziku. Nie da się również wybielić plomb, dlatego te w widocznych miejscach należy po prostu wymienić na jaśniejsze.

 

Przeciwwskazania do wybielania zębów

Zębów nie powinno wybielać się w przypadku schorzeń jamy ustnej, próchnicy, zaawansowanego bruksizmu, parodontozy lub nadwrażliwości zębów. Z wybielania zębów należy zrezygnować, jeśli cierpimy na chorobę nowotworową, cukrzycę, epilepsję, chorobę Parkinsona, mamy alergię na substancje znajdujące się w preparatach wybielających lub kiedy zażywamy niektóre leki – dlatego o wszystkich przyjmowanych substancjach należy poinformować lekarza. Przeciwwskazaniem do wybielania nakładkowego są odsłonięte szyjki zębowe, choć w przypadku tego schorzenia stomatolog może podjąć decyzję o wybielaniu inną metodą.

 

Wybielanie martwych zębów

I o ile zęby żywe stosunkowo łatwo poddają się standardowym zabiegom wybielającym, o tyle sprawa komplikuje się przy zębach martwych, które zwykle są znacznie ciemniejsze od zębów zdrowych. Jednak ich wybielenie nie jest niemożliwe – w gabinecie protetycznym Promed w Lublinie wykonuje się także wybielanie zębów martwych. W przypadku tego zabiegu zęba nie wybiela się od zewnątrz, ale od środka, poprzez aplikację do jego wnętrza specjalnego preparatu. Dzięki temu martwe zęby odzyskują jasny odcień, który jest nie do odróżnienia od zdrowych, żywych zębów.

A jeśli zębów nie da się wybielić lub istnieją przeciwwskazania do tego zabiegu? Rozwiązaniem są licówki kompozytowe, które nakłada się na zęby. Największą zaletą tego rozwiązania jest możliwość wybielenia uśmiechu już podczas jednej wizyty i to niezależnie od stopnia przebarwienia zębów, a także schorzeń, które uniemożliwiają przeprowadzenie tradycyjnego wybielania.

Kategorie
Warto przeczytać
Na czym polega odbudowa zębów przy użyciu implantów zębowych
Implanty zębowe stanowią najlepszy sposób odbudowy utraconych zębów, nie tylko ze względu na możliwość idealnej odbudowy estetyki uśmiechu, ale również odbudowę funkcjonalności układu żucia. Z tego powodu, pomimo...
Protetyka stomatologiczna. Rodzaje protez zębowych
Protetyka stomatologiczna. Rodzaje protez zębowychProtetyka stomatologiczna jest działem stomatologii, zajmującym się protezami zębowymi. Stosowane są jeśli w żuchwie brakuje części uzębienia lub jeśli pacjent jest jego...
Budowa implantów zębowych
Implanty zębowe są bezsprzecznie najlepszą metodą odbudowy utraconych zębów. O ich przewadze nad innymi rodzajami uzupełnień protetycznych decyduje fakt, że umożliwiają one nie tylko znakomita odbudowę estetyki...
Znajdź gabinety stomatologiczne